Budowa przystanków przez gminę - czy można ją sfinansować z funduszu sołeckiego?

Dodano: 25 października 2016

Gmina nie może sfinansować z funduszu sołeckiego działań polegających na przebudowie przystanków na drogach należących do powiatu. Wykracza to poza zadania gminne. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy przeprowadziła kontrolę gospodarki finansowej w jednej z kujawsko-pomorskich gmin.

Fundusz sołecki tylko na zadania gminy

Jednym z wykrytych naruszeń było sfinansowanie w ramach funduszu sołeckiego zadań polegających na budowie, przebudowie oraz utwardzeń chodnikach na drogach powiatowych. Zdaniem kontrolerów zadania takie nie mieszczą się w katalogu zadań własnych gminy w ustawie o samorządzie gminnym.

Inaczej twierdził wójt. W wyjaśnieniu złożonym w trakcie kontroli, odnosząc się do budowy chodnika uznał, że zadanie to należy do zadań własnych gminy na podstawie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Wyjaśnił też, że w sołectwie wykonano wyniesione w stosunku do drogi, miejsce postojowe przystanku autobusowego. Dodał, że przystanek służy dzieciom dojeżdżającym do szkół i wykonane wyniesienie ma celu zapewnienie minimum bezpieczeństwa dzieciom, które objęte są realizowanym przez gminę obowiązkiem dowożenia uczniów do szkól.

Drogi gminne nie powiatowe

Izba nie podzieliła poglądu wójta. Wskazał, że ustawa o publicznym transporcie zbiorowym określa, że do zadań własnych gminy należą:

•          budowa,

•          przebudowa

•          i remont przystanków komunikacyjnych,

których właścicielem lub zarządzającym jest gmina. W omawianym przypadku właścicielem drogi, na której wykonano wyniesienie jest powiat.

Dodatkowo, ustawa o ruchu drogowym mówi, że o ostatecznej lokalizacji przystanku komunikacyjnego decyduje zarządca drogi i to on może, na wniosek gminy nieodpłatnie udostępnić część pasa drogowego w celu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych urządzeń służących do obsługi podróżnych.

Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U.  z 2016 r. poz. 446).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.