Za błędy w broszurach nie może odpowiadać podatnik

Kamil Grzywka

Autor: Kamil Grzywka

Dodano: 8 listopada 2016

Informatory wydawane przez Ministerstwo Finansów mają dla podatników praktyczne znaczenie. Kłopot pojawia się, gdy znajdą się w nich błędy. Sprawdź komentarz eksperta.

Pogłębianie zaufania do organów podatkowych

Ordynacja podatkowa nakazuje organom podatkowym prowadzić postępowanie podatkowe
w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. To, w jaki sposób organy podatkowe rzeczywiście powinny działać by pogłębiać zaufanie obywateli dopełnia się w praktyce, najczęściej praktyce sądowej, gdy sąd administracyjny ocenia konkretne działania organu podatkowego jako wypełniające lub niewypełniające treści powyższej zasady.

Na początku tego roku, Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie (II FSK 2772/13),
w którym wskazał jak szeroko należy rozumieć nakaz działania w sposób budzący zaufanie.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła małżeństwa, które w 2006 r. wspólnie rozliczyło podatek dochodowy wskazując jednocześnie, że dokonali darowizn w równych kwotach na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął wobec podatników postępowanie, w wyniku którego określił zobowiązanie w podatku dochodowym na kwotę kilku tysięcy złotych.

Organ wskazał, że podatnicy dokonali darowizn pieniężnych w 2006 r. bezpośrednio
w gotówce a nie za pośrednictwem rachunku bankowego. Z tego powodu nie został wypełniony warunek przewidziany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to przepis określa warunki uprawniające do pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanej darowizny.

Podatnicy podjęli spór z fiskusem, ponieważ przy wypełnianiu i składaniu rocznego zeznania podatkowego kierowali się informacjami zaczerpniętymi z corocznie opracowywanego informatora Ministerstwa Finansów, który nie zawierał informacji na temat wymogu uiszczenia darowizny za pośrednictwem rachunku bankowego.

Jakie stanowisko zajął sąd?

Na etapie sporu sądowego zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, jak i Naczelny Sąd Administracyjny zgodnie wskazały, że o ile informator Ministerstwa Finansów nie stanowi źródła prawa, o tyle nie należy zapominać o jego praktycznym znaczeniu. NSA wskazał, że uchybienia w działalności administracji podatkowej nie powinny powodować ujemnych następstw dla podatników, którzy działali w dobrej wierze i zaufaniu do treści otrzymanej informacji.

Należy mieć jedynie nadzieję, że treść uzasadnienia powyższego orzeczenia zostanie należycie i gruntownie przyswojona przez organy podatkowe, które nader często odpowiedzialnością za swoje błędy próbują dzielić się z uczciwymi podatnikami.

Co się zmieni w Ordynacji podatkowej?

Warto zwrócić uwagę na planowane w Ordynacji zmiany, jakie mają wejść w życie  od 1 stycznia 2017 r. (projekt z 14 października 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w  celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców).

Otóż zostaną wprowadzone objaśnienia podatkowe, czyli ogólne wyjaśnienia przepisów w zakresie podatków. Będą one dawać podatnikom ochronę prawną, tak jak obecnie interpretacje podatkowe.

Kamil Grzywka

Autor: Kamil Grzywka

adwokat w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii prawnej Allen & Overy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz