Uwaga! Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania czeka już tylko na publikację

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 9 czerwca 2016

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania będzie miała zastosowanie, jeżeli korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekroczy 100.000 zł. Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza jeszcze jedną ważną zmianę. Sprawdź jaką.

Klauzula ma przeciwdziałać sztucznej optymalizacji

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Dzięki temu organy podatkowe będą mogły zakwestionować transakcje, które ich zdaniem miały zmierzać tylko do osiągnięcia korzyści podatkowych, a nie do określonego efektu gospodarczego. Takie działanie będzie się wiązało z nałożeniem dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Klauzula obejścia prawa będzie miała zastosowanie, jeśli rezultatem działań mających cechy agresywnej optymalizacji podatkowej będzie korzyść podatkowa, której rozmiary przekraczają 100.000 zł.

Klauzula będzie miała zastosowanie do korzyści podatkowych uzyskanych po dniu wejścia w życie ustawy. Sprawdź komentarz eksperta, co to oznacza w praktyce

Więcej o klauzuli pisaliśmy w  tekstach:

Ważna zmiana dotycząca JPK

Podpisana przez prezydenta nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza też regulacje dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Zmiana ta polega na tym, że największe firmy będą obowiązkowo przesyłać do urzędu skarbowego informacje o ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT w formacie JPK.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek ten obejmie małe i średnie podmioty, a od 2018 roku mikroprzedsiębiorców.

Polecamy też:

Nowelizacja czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw, a zmiany wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Etap legislacyjny: ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz