Nowy wzór zgłoszenia NIP-2 – zmiany weszły w życie

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 24 maja 2023
Nowy wzór zgłoszenia NIP-2 – zmiany weszły w życie

Obowiązuje już nowy wzór zgłoszenia NIP-2, wprowadzony na podstawie przepisów wykonawczych przygotowanych przez resort finansów. Ich celem było dostosowanie treści wspomnianego formularza do zmian na poziomie ustawowym, związanych z pojawieniem się nowej kategorii podmiotu, w postaci fundacji rodzinnej.

22 maja br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 16 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających. Na jego podstawie została zmodyfikowana treść rozporządzenia MF z 19 lipca 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1404 ze zm.), a konkretnie załącznika nr 1 do tego aktu pranego, określającego wzór zgłoszenia NIP-2.

Zmiana polega na wprowadzeniu nowego wzoru wspomnianego zgłoszenia identyfikacyjnego/aktualizacyjnego (NIP-2), związanego z ewidencją i identyfikacją podatników, płatników podatków i płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne będących osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej. Jest to kolejna, piętnasta już wersja tego formularza.

Jak tłumaczą projektodawcy, zmiany w stosunku do dotychczas obowiązującego wzoru NIP-2, wynikają głównie z  wprowadzenia do porządku prawnego nowego podmiotu, którym jest fundacja rodzinna.  Dokonano tego mocą ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326). W konsekwencji zaistniała konieczność dostosowania obowiązującego wzoru formularza zgłoszenia NIP-2, stanowiącego załącznik nr 1 do nowelizowanego rozporządzenia. W ramach omawianych zmian m.in. dodano w przedmiotowym formularzu kwadrat z opisem „fundacja rodzinna (kod 048)”. Część zmian ma natomiast charakter porządkujący.

Na podstawie nowych regulacji poprzedni wzór zgłoszenia NIP-2 (14) podatnikom i płatnikom wolno będzie nadal stosować przez pewien czas, ale nie dłużej niż do 30 września 2023 r.. Możliwość ta nie dotyczy jednak fundacji rodzinnych..

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.