Sprawozdanie finansowe w przypadku rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku

Data publikacji:
/appFiles/site_1/images/autor/RgIOnGeMrckoAyz.jpeg

Paweł Sałdyka

Specjalista w dziedzinie przepływów pieniężnych i leasingu
Poleć znajomemu
Pytanie:  Prowadzę księgowość dwóch spółek kapitałowych wpisanych do KRS. Jedna ze spółek to spółka z o.o. spółka komandytowa, która swoją działalność rozpoczęła z dniem wpisu do KRS, co nastąpiło w listopadzie 2011 r. Druga spółka to spółka z o.o., która została powołana aktem notarialnym w grudniu 2011 r. i była spółką w organizacji, a do KRS została wpisana dopiero w lutym 2012 r. Obie spółki w 2011 r. faktycznie nie prowadziły działalności. Czy w przypadku tych spółek jest obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS oraz US za rok 2011, czy jeżeli w umowach spółek istnieją zapisy, że rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a pierwszy rok obrotowy kończy się 31.12.2012 r., to pierwsze sprawozdanie finansowe można złożyć dopiero w 2013 r.?

Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres może połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. Sprawdź, czy postanowienie takie powinno mieć miejsce w umowie!

Odpowiedź: 

Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres może połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny (art. 3 ust. 1 pkt 9 uor). Postanowienie tego rodzaju powinno mieć miejsce w umowie, na podstawie której utworzono spółkę.

Uwzględniając powyższe, spółki o których mowa w pytaniu, mogą skorzystać z bilansowego prawa wyboru i nie sporządzać sprawozdania finansowego za 2011 r. W analizowanym przypadku pierwsze sprawozdania finansowe zostaną sporządzone za okres kończący się 31.12.2012 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 7 dni za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel