Księgowanie podatku akcyzowego na wyroby węglowe

Paweł Sałdyka

Autor: Paweł Sałdyka

Dodano: 25 kwietnia 2012
Pytanie:  Wystawiłam fakturę sprzedaży, gdzie w cenę netto jest wliczona akcyza od wyrobów węglowych. Proszę powiedzieć, jak ma być zadekretowana ta faktura? Ponadto, robię zestawienie dokumentów dostawy wyrobów węglowych na koniec miesiąca, gdzie jest naliczona kwota podatku od akcyzy. Czy trzeba zrobić PK do tego zestawienia? Jak ma wyglądać dekret do tego, bo przecież będzie jeszcze deklaracja AKC-WW?

Należy pamiętać, że na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego określa w fakturze kwotę podatku akcyzowego. Sprawdź księgowanie!

Odpowiedź: 

Zgodnie § 5 ust. 14 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku podatkowego w tym podatku, określa w fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości towarów wykazanych w tej fakturze.

Uwzględniając treść ekonomiczną zdarzenia, księgowanie może przebiegać następująco:

 1. Spółka sprzedała 5 ton węgla objętego kodem Nomenklatury Scalonej (CN) 2701. Stawka akcyzy dla węgla wynosi 1,28 zł/1 gigadżul (GJ). Wartości opałowe dla węgla objętego pozycją CN 2701 ustalono na poziomie 23,8 GJ/1000 kg. Cena netto za 1 tonę wynosi 500 zł. Wartość netto 2.652,32 zł, w tym podatek akcyzowy 152,32 zł. Stawka podatku VAT 23%. VAT należny 610,03 zł. Wartość brutto 3.262,35 zł:
  • 201 Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 3.262,35 zł
  • 221-1 Ma „VAT należny” 610,03 zł
  • 731 Ma „Przychody ze sprzedaży towarów” 2.652,32 zł
 2. Na podstawie miesięcznego zestawienia sporządzono polecenie księgowania (PK) podatku akcyzowego od sprzedaży wyrobów węglowych:
  • Wn 403 „Podatki i opłaty” 152,32 zł
  • Ma 220 „Rozrachunki z Urzędem Celnym” 152,32 zł
Tekst opublikowany: 

25 kwietnia 2012 r.

Paweł Sałdyka

Autor: Paweł Sałdyka

Praktyk, wspólnik i założyciel Biura Rachunkowego Avimar Audyt Sp. z o.o., autor i konsultant publikacji poświęconych tematyce prawa bilansowego i podatkowego, specjalista w dziedzinie przepływów pieniężnych i leasingu. Jako wykładowca dotychczas prowadził szkolenia w ramach współpracy z Polską Akademią Rachunkowości SA, ROKK przy Izbie Skarbowej w Krakowie, Dolnośląskim Oddziałem Krajowej Izby doradców Podatkowych, SEKA SA, Lukas Bankiem SA i Europejskim Funduszem Leasingowym SA. Doświadczenie zdobył m.in. jako księgowy w międzynarodowym koncernie, działającym na rynku elektroniki użytkowej, jako główny księgowy w spółce zajmującej się produkcją ekskluzywnej odzieży damskiej, oraz w trakcie rewizji sprawozdań finansowych i bieżących konsultacji w zakresie prawa bilansowego i podatkowego.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel