Jak zaksięgować notę uznaniową?

Waldemar Gos

Autor: Waldemar Gos

Dodano: 9 maja 2012
Pytanie:  Pytanie dotyczy sposobu zaksięgowania noty uznaniowej. Otrzymaliśmy od operatora telekomunikacyjnego notę uznaniową z tytułu udzielonego odszkodowania na kwotę 30 zł. Zobowiązanie wobec operatora za usługę zostało potrącone przy bieżącej zapłacie za fakturę VAT. W jaki sposób zaksięgować notę i czy będzie ona przychodem opodatkowanym?
Odpowiedź: 

Otrzymane odszkodowanie należy ująć jako pozostałe przychody operacyjne (art. 3 ust. 1 pkt 32 uor).

Księgowanie niniejszej operacji będzie następujące:

  • Wn „Rozrachunki z dostawcami”,
  • Ma „Pozostałe przychody operacyjne”.
Z punktu widzenia art. 14 updof otrzymane odszkodowanie będzie przychodem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli będzie opodatkowane.
Tekst opublikowany: 

26 marca 2012 r.

Waldemar Gos

Autor: Waldemar Gos

Dr hab. profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Teorii Rachunkowości Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego. Na dorobek naukowy składa się około 400 pozycji z zakresu rachunkowości finansowej, zarządczej oraz sprawozdawczości finansowej. Ściśle współpracuje z praktyką gospodarczą jako konsultant rozwiązań ewidencyjno- księgowych. Wykładowca na kursach i seminariach doskonalących wiedzę służb księgowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel