Jak poprawić błąd związany z księgowaniem faktur na innego kontrahenta

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 24 lipca 2019
Pytanie:  Nasza firma to spółka komandytowa, pełna księgowość, VAT - UE, mały podatnik. W październiku 2018 roku została podpisana umowa z kontrahentem zagranicznym (Holandia) na usługi konsultingowe. Na takie usługi były również wystawiane faktury w 2018 i 2019 roku i dostarczane również do kontrahenta, który za te faktury płacił. W czasie księgowania w naszym systemie faktur przychodowych nastąpił błąd i wszystkie faktury były zaksięgowane omyłkowo na innego kontrahenta (pomylony numer kontrahenta). Firma z Holandii otrzymywała od nas faktury i księgowała je u siebie zgodnie z umową i danymi na fakturze. Błąd natomiast był tylko u nas w księgach. W związku z tym w deklaracjach VAT-UE i JPK_VAT zamiast NIP firmy holenderskiej pojawił się NIP innego kontrahenta zagranicznego. Rok 2018 został zamknięty i w marcu zostało zatwierdzone i wysłane do KRS zatwierdzone sprawozdanie finansowe. Jak poprawić bezproblemowo taką pomyłkę w księgach? Co zrobić z już wysłanymi JPK i VAT-UE, w których pojawił się błędny NIP i dane kontrahenta?

Pozostało jeszcze 65 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel