Gdy pogorszy się stan techniczny środka trwałego

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 28 czerwca 2017
Pytanie:  Spółka dokonała na koniec roku przeglądu środków trwałych pod kątem zużycia przydatności ekonomicznej. W wyniku dokonanej analizy stwierdzono, że część środków trwałych ulegała w minionym okresie częstym awariom, w związku z czym zostały poniesione duże koszty napraw. Środki trwałe są przydatne w procesie technologicznym, ale ich faktyczny stopień zużycia nie odpowiada wartości księgowej netto na koniec roku. Czy w związku z tym można dokonać odpisu aktualizującego na koniec roku do wysokości faktycznego stopnia zużycia. Jeśli tak, to jak należy ująć to w księgach (czy przez korektę wyniku lat ubiegłych czy na bieżąco).  Dodam, że tego rodzaju operacja byłaby przeprowadzana po raz pierwszy , a środki trwałe są użytkowane od 2012 roku. Czy po dokonaniu odpisu należy w prowadzić od nowego roku nową stawkę amortyzacyjną uwzględniającą pozostały okres przewidywanego użytkowania środków trwałych?

Pozostało jeszcze 46 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel