Czy zeznanie CIT-8 musi być zgodne z bilansem?

Data publikacji:
/appFiles/site_1/images/autor/7k0LUEetJjf6ybg.jpeg

Marian Szałucki

Doradca podatkowy, specjalista w prawie podatkowym
Poleć znajomemu
Pytanie:  W związku z badaniem ksiąg rachunkowych oraz sprawozdania przez biegłego spółka akcyjna musiała wystawić fakturę korygująca dotyczącą sprzedaży z 2009 r. Czy zeznanie CIT-8 musi być zgodne z bilansem oraz czy korekta faktury może być ujęta w tym zeznaniu?
Odpowiedź: 

Korekta faktury VAT co do kwoty netto powinna być uwzględniona także w zeznaniu podatkowym CIT-8 w taki sposób, aby było ono zgodne z bilansem oraz ze sprawozdaniem finansowym.

Jeśli pierwotna faktura VAT była błędna, to tym samym błędnie została określona w niej kwota przychodu należnego, za który uznaje się kwoty netto wynikające z faktur VAT.

Jeśli przychód należny jako element konstrukcyjny ma wpływ na określenie kwoty dochodu za dany rok, tym samym korekta tego przychodu - niezależnie od tego, czy prowadziła ona do jego zwiększenia lub zmniejszenia - powinna być, co do zasady, uwzględniana zarówno w bilansie, jak i w sporządzonym na jego podstawie sprawozdaniu finansowym za dany rok podatkowy.


Zeznanie podatkowe CIT-8 sporządza się w oparciu o księgi rachunkowe, które powinny być prowadzone w sposób zgodny z przepisami uor oraz przepisami innych ustaw mających wpływ na wynik, czyli w sposób pozwalający na określenie dochodu do opodatkowania w należytej wysokości.

Tekst opublikowany: 

5 maja 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 7 dni za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel