Czy zeznanie CIT-8 musi być zgodne z bilansem?

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano:
Pytanie:  W związku z badaniem ksiąg rachunkowych oraz sprawozdania przez biegłego spółka akcyjna musiała wystawić fakturę korygująca dotyczącą sprzedaży z 2009 r. Czy zeznanie CIT-8 musi być zgodne z bilansem oraz czy korekta faktury może być ujęta w tym zeznaniu?
Odpowiedź: 

Korekta faktury VAT co do kwoty netto powinna być uwzględniona także w zeznaniu podatkowym CIT-8 w taki sposób, aby było ono zgodne z bilansem oraz ze sprawozdaniem finansowym.

Jeśli pierwotna faktura VAT była błędna, to tym samym błędnie została określona w niej kwota przychodu należnego, za który uznaje się kwoty netto wynikające z faktur VAT.

Jeśli przychód należny jako element konstrukcyjny ma wpływ na określenie kwoty dochodu za dany rok, tym samym korekta tego przychodu - niezależnie od tego, czy prowadziła ona do jego zwiększenia lub zmniejszenia - powinna być, co do zasady, uwzględniana zarówno w bilansie, jak i w sporządzonym na jego podstawie sprawozdaniu finansowym za dany rok podatkowy.


Zeznanie podatkowe CIT-8 sporządza się w oparciu o księgi rachunkowe, które powinny być prowadzone w sposób zgodny z przepisami uor oraz przepisami innych ustaw mających wpływ na wynik, czyli w sposób pozwalający na określenie dochodu do opodatkowania w należytej wysokości.

Tekst opublikowany: 

5 maja 2010 r.

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel