Czy jest możliwe wprowadzenie do ksiąg rachunkowych wytworzonego we własnym zakresie znaku towarowego?

Data publikacji:
/appFiles/site_1/images/autor/7k0LUEetJjf6ybg.jpeg

Marian Szałucki

Doradca podatkowy, specjalista w prawie podatkowym
Poleć znajomemu
Pytanie:  Prowadzę księgowość spółki jawnej. Wspólnicy zaproponowali, żeby wycenić przez rzeczoznawcę znak towarowy i ująć go w bilansie. Spółka ma ten znak towarowy zarejestrowany (z prawem ochronnym) w urzędzie patentowym, lecz w ewidencji bilansowej nie jest zaewidencjonowany (nie było nabycia). Czy można tak postąpić, a jeżeli tak, to jak zaewidencjonować taką wartość niematerialną? W dochody (co wiązałoby się z PIT), czy na jakiś fundusz?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 i 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) wartościami niematerialnymi i prawnymi mogą być jedynie nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania…

Odpowiedź: 

Nie ma możliwości zgodnie z ustawą o rachunkowości i regulacjami ustaw o podatku dochodowym wprowadzić wytworzony we własnym zakresie znak towarowy do ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 i 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) wartościami niematerialnymi i prawnymi mogą być jedynie nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki.

Podobnie zgodnie z art. 22b ust. 1 w związku z art. 22g ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) wartości niematerialne i prawne mogą być tylko nabyte.

Tekst opublikowany: 

15 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 7 dni za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel