Czy w remanencie końcowym należy ująć wartość robót w toku?

Jerzy Andrzej Tomczak

Autor: Jerzy Andrzej Tomczak

Dodano: 27 czerwca 2012
Pytanie:  Trwa w naszej firmie kontrola skarbowa za lata 2009 i 2010. W listopadzie 2009 r. wykonaliśmy usługę montażową - wykonanie instalacji ppoż (bez materiałów) i wystawiliśmy fakturę VAT na kwotę 60.000 zł netto z terminem płatności 30 dni. W grudniu 2009 r. zamawiający dokonał pisemnej reklamacji wykonanej instalacji. Po przyjęciu reklamacji dokonaliśmy w grudniu 2009 r. całościowej korekty wystawionej faktury. Po zakończeniu realizacji reklamacji w lutym 2010 r. wystawiliśmy ponownie fakturę za usługę na kwotę netto 60.000 zł. Przychód z wykonanej usługi w całości został więc wykazany w KPiR za luty 2010 r. Urząd Skarbowy sugeruje, że powinniśmy byli wykazać roboty będące w trakcie realizacji w remanencie końcowym za rok 2009 w wysokości odpowiadającej tej części robót, które na 31 grudnia 2009 r. zostały ukończone, resztę dopiero w lutym po zakończeniu reklamacji. Czy mieliśmy obowiązek wykazania usług w toku w końcowym remanencie za 2009 r.? Proszę o przywołanie podstawy prawnej. Jeśli urząd ma rację, to jak dokonać właściwej wyceny robót w toku, jeśli w wyniku realizacji reklamacji instalacja została ponownie w dużym stopniu zdekompletowana, a stanowi jednolitą, integralną całość - nie może funkcjonować częściowo.

Pozostało jeszcze 72 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Jerzy Andrzej Tomczak

Autor: Jerzy Andrzej Tomczak

Doradca podatkowy, właściciel kancelarii istniejącej od 1991 r. oraz serwisu "JAT Serwis doradztwa podatkowego on-line". Zajmuje się między innymi sporządzaniem ekspertyz i opinii podatkowych, prowadzeniem postępowań i reprezentowaniem podatników przed organami podatkowymi, organami kontroli skarbowej, wojewódzkimi sądami administracyjnymi oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym. Autor wielu tekstów o tematyce podatkowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel