Czy koszty inwestycji powinny być rozliczane na bieżąco

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 28 sierpnia 2019
Pytanie:  Spółka cywilna prowadzi działalność budowlaną i jest na etapie ukończenia inwestycji polegającej na zakupie działki i postawieniu na nim budynku mieszkalnego. Budynek składa się z 8 mieszkań, wszystkie o zbliżonej powierzchni (różnica o 2–4 metry kwadratowe). W miesiącu lipcu i sierpniu trwały ostatnie prace wykończeniowe, które ostatecznie zakończą się we wrześniu. Pytanie dotyczy wartości sprzedaży mieszkań. W okresie trwania inwestycji koszty były gromadzone i zostaną rozliczone w momencie sprzedaży. Jednak mieszkania są sprzedawane w różnych okresach: jedno dnia 5 lipca 2019 r. (z tego dnia jest akt notarialny), kolejne trzy w sierpniu 2019 r., kolejne we wrześniu 2019 r. Wydatki związane z inwestycją prawdopodobnie zakończą się we wrześniu 2019 r. Jak wyliczyć koszt sprzedaży mieszkań? Pomysł jest taki, żeby rozliczenie inwestycji zrobić po otrzymaniu wszystkich dowodów poniesienia kosztu, czyli de facto po zakończeniu całego przedsięwzięcia (wartość inwestycji każdego mieszkania to 1/8 całego kosztu). Jak to się ma do aktów notarialnych, które są sporządzone przed zakończeniem inwestycji?

Pozostało jeszcze 71 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Ekspert Portalu FK, doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel