Nie wszyscy nabywcy mieszkań skorzystają na zmianach w PCC

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 lipca 2023
  Nie wszyscy nabywcy mieszkań skorzystają na zmianach w PCC

Zmiany w opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) niektórych transakcji dotyczących nieruchomości mieszkalnych przewiduje ustawa nowelizująca, która została podpisana przez Prezydenta. Część nowych przepisów w tym zakresie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

24  lipca br. Prezydent podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Jej głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających nabycie prawa własności użytkownikom wieczystym gruntów, które nie uległy dotąd uwłaszczeniu z mocy prawa lub na podstawie decyzji administracyjnej. Są one kolejnym etapem reformy mającej na celu uwłaszczenie użytkowników wieczystych gruntów. Wśród wielu różnych zmian w przepisach – w tym w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – nowelizacja modyfikuje również regulacje podatkowe.

Zniesienie PCC na mieszkanie z rynku wtórnego

Mianowicie w ustawie z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa o PCC) m.in. został rozszerzony katalog zwolnień od tej daniny. Nowelizacja znosi bowiem konieczność zapłaty 2% PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Według wypowiedzi przedstawicieli resortu rozwoju i technologii, nabywcom takich lokali może to przynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych oszczędności, które mogą oni przeznaczyć np. na remont mieszkania czy jego wyposażenie. 

Zakup większej  liczby lokali na cenzurowanym  

Jednak nie wszyscy nabywcy mieszkań będą zadowoleni z wprowadzonych zmian. Do ustawy o PCC zostanie bowiem także dodany m.in. nowy przepis art. 7a ust. 1. Zgodnie z jego treścią, w  przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych VAT, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich – stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6%.

W praktyce przepis ten oznacza, że nowelizacja wprowadza PCC w wysokości 6%  od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania bądź udziałów w tych lokalach, usytuowanych na jednej działce (nieruchomości gruntowej).

W ten sposób rządzący chcą ograniczyć windowanie cen nieruchomości mieszkalnych w Polsce, spowodowane „hurtowym” ich wykupem w celach inwestycyjnych. Dotyczy to przede wszystkim sektora najmu instytucjonalnego, w ramach którego fundusze PRS (z ang. Private Rented Sector) nabywają jednorazowo wiele lokali mieszkalnych na wynajem w tych samych bądź sąsiadujących ze sobą budynkach.

Nowością jest również to, że transakcje, o których była mowa wcześniej, zostaną jednocześnie obciążone zarówno PPC, jak i VAT. Do tej pory obowiązywała generalna zasada, że w zależności od okoliczności danej transakcji, kupujący nieruchomość płacił z tego tytułu albo PCC, albo VAT. Natomiast po zmianach, z zakupem szóstego i kolejnych mieszkań na warunkach, o których była mowa wcześniej, będzie się wiązał obowiązek opodatkowania tej samej transakcji zarówno VAT, jak i PCC (według podwyższonej stawki 6%).

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

Ustawa nowelizująca zasadniczo ma wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych jej regulacji, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Dotyczy to również większości przepisów odnoszących się do zmian w ustawie o PCC, które mają wejść w życie 1 stycznia 2024 r.  .

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz