Mam pomysł na biznes - jak go sfinansować?

Dodano: 21 maja 2021
portalfk.pl

Pomysł na biznes to podstawa, a zarazem dopiero pierwszy krok na długiej i wyboistej drodze do rynkowego sukcesu. Kolejnym jest znalezienie źródła finansowania inwestycji, z jaką wiąże się rozpoczęcie działalności gospodarczej. Skąd w takim razie pozyskać pieniądze? Poznaj kilka wartych rozważenia propozycji.

Własne środki

Jeśli posiadasz własne pieniądze, wykorzystanie ich z myślą o starcie w biznesie jest z wielu względów dobrym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że nie ponosisz w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów, a środkami możesz dysponować dowolnie, w wybrany przez siebie sposób, bez potrzeby rozliczania się z kimkolwiek. W każdym momencie możesz sięgnąć po swoje pieniądze i spożytkować je tak, jak wymaga tego sytuacja. Nie można jednak zapominać o potencjalnych minusach, jakie ma to rozwiązanie.

Najważniejszy jest fakt, że niewiele osób dysponuje pieniędzmi umożliwiającymi finansowanie działalności gospodarczej wymagającej zakupu maszyn, pojazdów, wyposażenia czy zaopatrzenia, a także opłacenia pracowników. To dziesiątki, a często nawet setki tysięcy złotych, które trzeba zainwestować, aby móc zarabiać. Poza tym nawet jeśli posiada się taką gotówkę, wydawanie jej w krótkim czasie wyłącznie na jeden cel i pozbywanie się większości lub całości oszczędności nie jest rozsądne ani bezpieczne.

Kredyt lub pożyczka

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, którzy poszukują środków na sfinansowanie działalności gospodarczej. W bankach można skorzystać ze standardowych kredytów gotowych, specjalnych kredytów inwestycyjnych, linii kredytowych, a w firmach pozabankowych z pożyczek ratalnych i szybkich chwilówek, których oferty można znaleźć pod adresem http://sowafinansowa.pl/artykuly/chwilowka-bez-odmowy.

W bankach sytuacja jest o tyle skomplikowana, że początkujący lub dopiero co startujący przedsiębiorca nie ma szans na przejście weryfikacji, jeśli nie dysponuje zabezpieczeniem, np. w formie nieruchomości, gotówki czy pojazdu. Dużo łatwiej otrzymać pożyczkę w firmie z sektora pozabankowego, choć jest to znacznie droższy, choć znacznie szerzej dostępny produkt. W jego ramach nie należy jednak spodziewać się dużych kwot, bo z reguły są one ograniczone do kilkunastu tysięcy złotych. Więcej informacji na temat kredytów i pożyczek, a także ich oferty znajdziesz w serwisie sowafinansowa.pl.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Sprawdzonym sposobem na pozyskanie gotówki na rozpoczęcie działalności gospodarczej są dofinansowania z Urzędu Pracy. Dzięki nim można otrzymać ok. 30 000 zł bezzwrotnej dotacji pod warunkiem, że firma utrzyma się na rynku co najmniej 12 miesięcy od daty założenia. Problemem jest natomiast to, że dofinansowania z Urzędu Pracy są przyznawane wyłącznie osobom zarejestrowanym jako bezrobotne, a przejście wszystkich procedur zajmuje kilka tygodni, w trakcie których nie można legalnie uzyskiwać dochodów.

Fundusze Europejskie

Środki z budżetów unijnych są przeznaczane na różne cele, jednak zawsze część z nich wędruje na wydatki związane z aktywizacją zawodową i rozwojem przedsiębiorczości. Niekiedy dostępne są również dotacje i pożyczki na założenie działalności gospodarczej, jednak szczegółów trzeba się dowiadywać indywidualnie, najlepiej w lokalnej placówce Centrum Funduszy Unii Europejskiej, która znajduje się w każdym mieście wojewódzkim.

Program BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”

Na nisko oprocentowaną pożyczkę do ok. 100 000 zł można liczyć w ramach programu BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który jest dostępny dla każdego i ma formę konkursu. Szczegóły na jego temat można znaleźć na poświęconej mu stronie WWW, a także w lokalnym oddziale Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Artykuł sponsorowany

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.