Ile czasu trzeba mieć firmę, żeby uzyskać kredyt gotówkowy?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 4 listopada 2022
Dokument archiwalny
  Ile czasu trzeba mieć firmę, żeby uzyskać kredyt gotówkowy

Nowe podmioty gospodarcze nierzadko borykają się z trudnościami finansowymi. W takich sytuacjach wielu przedsiębiorców skłania się do złożenia wniosku o pożyczkę w banku. Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać kredyt na firmę?

Po jakim czasie przedsiębiorca może dostać kredyt na firmę?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga skrupulatnego przestrzegania terminów uiszczania opłat na rzecz kontrahentów i urzędów. Z tego właśnie powodu banki nie są chętne do udzielania pożyczek nowo powstałym przedsiębiorstwom. W zdecydowanej większości instytucji finansowych o kredyt na firmę mogą wnioskować osoby prowadzące działalność od co najmniej 12 miesięcy.

Minimalny roczny okres funkcjonowania przedsiębiorstwa należy jednak traktować jako normę, od której istnieją ustępstwa. Niestety, zwykle nie są one korzystne dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Zdarzają się przypadki, w których bank jest skłonny do udzielenia pożyczki dopiero po udokumentowaniu 24 miesięcy prowadzenia firmy.

Sporadycznie dochodzi również do odwrotnej sytuacji. W wyjątkowych przypadkach bank może zgodzić się na uruchomienie kredytu już po 6 miesiącach. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy wnioskodawca świadczy usługi jako jednoosobowa działalność gospodarcza na rzecz pracodawcy, u którego wcześniej pracował na umowie o pracę.

Jak uzyskać korzystne warunki kredytowania?

Każdy bank lub inna instytucja finansowa opracowuje własne reguły udzielania kredytów. Nie inaczej jest z pożyczkami na firmę. Mnogość zawiłych warunków do spełnienia powoduje, że przedsiębiorcy trudno jest wybrać najlepszą ofertę. Z tego powodu warto skorzystać z jednej z internetowych porównywarek kredytów.

Która z tego typu stron jest godna polecenia? Jeśli chcesz przeanalizować jak największą ilość ofert w jednym miejscu, sprawdź Bankier SMART. Oferty banków zaprezentowane są tam w przejrzysty sposób. W panelu każdego z nich wyszczególnione są najważniejsze informacje takie jak RRSO, całkowita kwota spłaty i wysokość miesięcznej raty. Oprócz tego można zapoznać się m.in. z maksymalną wysokością pożyczki, prowizją oraz możliwym okresem kredytowania.

Po wybraniu interesującej oferty wystarczy kliknąć przycisk Dalej. Umożliwia on zostawienie swoich danych kontaktowych, czyli imienia i nazwiska, numeru telefonu oraz adresu e-mail. To wystarczy pracownikowi wybranego banku, który oddzwoni i na podstawie rozmowy przedstawi szczegóły warunków udzielenia pożyczki.

Jakich formalności trzeba dopełnić, by dostać kredyt na firmę?

Zielone światło od banku oznacza początek drogi do otrzymania pieniędzy. Aby było to możliwe, konieczne jest dostarczenie dokumentów poświadczających prowadzenie firmy i jej wiarygodność finansową. Niezbędne są więc m.in. zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz otrzymaniu numerów REGON i NIP.

Przedsiębiorca powinien dostarczyć także deklarację podatkową. W tym przypadku wymagania banków są różne. Niektórym wystarcza dokument za ostatni rok. W innych konieczne jest przedstawienie rozliczenia za dwa lata. Oprócz tego potrzebny jest wyciąg z rachunku bankowego firmy.

Banki nie są skłonne udzielać kredytów działalnościom, których wypłacalność nie jest pewna. Dlatego też przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia pism z ZUS i Urzędu Skarbowego potwierdzających, że firma nie zalega z płatnościami wobec tych urzędów. Instytucje finansowe wymagają też oświadczenia o zobowiązaniach (lub ich braku) wobec podmiotów prywatnych, np. klientów.

Wszystkie te dokumenty mogą wystarczyć do otrzymania pieniędzy na konto. Nie jest to jednak oczywiste. Każdy bank ma własne procedury, przez co może zażądać dodatkowych formalności. W przypadku spółek przykładem jest zgoda obojga lub większej liczby wspólników prowadzących firmę. Z kolei, gdy właściciel jest jeden, do udzielenia pożyczki bywa potrzebna zgoda osoby, z którą pozostaje w związku małżeńskim.

Co skłoni bank do wydania pozytywnej decyzji kredytowej?

Działalności gospodarcze, tak samo, jak osoby prywatne, podlegają szczegółowej weryfikacji przez banki. Z tego powodu warto zadbać o własną wiarygodność kredytową. Pożyczkę prędzej dostaną osoby, które mają pozytywną historię pożyczkową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Przedsiębiorca powinien też pamiętać, by jego firma nie figurowała w KRDN, czyli Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

Z tych przyczyn przed złożeniem wniosku o kredyt najlepiej spłacić wszystkie swoje zobowiązania. Co ważne, wcześniej dobrze jest też je mieć. Większym zaufaniem instytucji finansowych cieszą się osoby, które mogą poświadczyć uregulowanie wcześniejszych pożyczek niż te, które nie są obecne w żadnych rejestrach.

Które branże banki uważają za szczególnie ryzykowne?

Wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu ma również profil prowadzonej działalności gospodarczej. Banki chętniej udzielają pożyczek tym firmom, których rentowność nie jest zbyt mocno zależna od panującej aktualnie koniunktury gospodarczej. Do pewnego stopnia trend ten istniał zawsze. Wzmocnił się, niestety, w roku 2020.

Co jest przyczyną dość rygorystycznego podejścia instytucji finansowych do wnioskodawców? Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Niektóre branże, takie jak np. turystyczna i gastronomiczna były krytycznie zależne od decyzji o lockdownach podejmowanych przez rząd. Wiele innych firm nie odczuło ówczesnych zawirowań w tak mocny sposób.

Otrzymanie kredytu gotówkowego na firmę wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na spełnienie formalności. Niemniej jednak nie jest to zadanie trudne do wykonania. Co więcej, dzięki dużej konkurencyjności, a także przydatnym porównywarkom, każdy przedsiębiorca może otrzymać pożyczkę na warunkach, które pozwolą rozwinąć mu nowo powstały biznes.

Słowa kluczowe:
firmakredyt gotówkowy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz