Umowa najmu systemu oświetleniowego a tytuły dłużne

Dodano: 12 lipca 2018
Oświetlenie terenu szkoły

Wierzytelności z tytułu czynszu wynikające z umów najmu nie stanowią długu publicznego w rozumieniu ustawy o finansach publicznych – twierdzi gdańska RIO.

Prezydent jednego z pomorskich miast zwrócił się do gdańskiej RIO w sprawie kwalifikacji zobowiązań wynikających z umowy najmu do długu publicznego. Przedmiotem umowy ma być system oświetleniowy (światła LED w oprawach). Ma być zawarta na 8 lat, z możliwością jej wypowiedzenia na warunkach wskazanych w umowie. Obowiązkiem wynajmującego będzie m.in. utrzymanie przedmiotu najmu w stanie zdatnym do użytkowania, dokonywanie napraw, konserwacja oraz ubezpieczenia. Własność systemu oświetleniowego pozostanie po stronie wynajmującego.

Dług publiczny

Izba przypomniała, że państwowy dług publiczny tworzą zobowiązania wymienione w art. 72 ustawy o finansach publicznych oraz rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego.

Z literalnego brzmienia wskazanego przepisu ustawy wynika, że wymieniony tam katalog tytułów, na które składa się państwowy dług publiczny, ma charakter zamknięty. Podobnie jest we wspomnianym akcie wykonawczym.

Umowa najmu

Zdaniem Izby w omawianym przypadku umowa dotycząca oświetlenia nosi znamiona umowy najmu zdefiniowanej w Kodeksie cywilnym. Co prawda, zakwalifikowanie określonego zobowiązania jako długu publicznego w każdym przypadku wymaga uwzględnienia wszelkich okoliczności faktycznych wynikających z danego stosunku zobowiązaniowego, niemniej jednak wierzytelności z tytułu czynszu wynikające z umów najmu nie stanowią długu publicznego w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Źródło:

Pismo RIO w Gdańsku z 30 maja 2018 r. (sygn. RP.0441/110/20/1/2018).

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2077).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz