Dotacja z powiatu na ucznia kończącego szkołę przed wejściem w życie ustawy

Dodano: 21 września 2018
szkoła

Powiat może udzielić dotacji na ucznia, który w poprzednim roku ukończył szkołę niedotowaną jeszcze na podstawie aktualnej ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, a dyplom odebrał już pod rządami nowej ustawy. Ważna jest jednak przyczyna, z powodu  której uczeń zdobył świadectwo dojrzałości lub dyplom potwierdzający kwalifikacje w innej szkole, niż tę, którą ukończył.

Starosta jednego z pomorskich powiatów zgłosił się do gdańskiej RIO o zajęcie stanowiska w sprawie dotacji udzielanej na podstawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Organ prowadzący szkołę policealną złożył wniosek o udzielenie dotacji. Ujęto w nim ucznia, który w poprzednim roku ukończył niedotowaną na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów szkołę, ale który jednocześnie uzyskał dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w roku  bieżącym, w szkole, która jest już dotowana na podstawie „nowych” przepisów.

Warunki uzyskania dotacji

Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, że przywołana ustawa uzależnia uzyskanie przez szkołę dotacji na ucznia od kumulatywnego spełnienia następujących warunków:

1) posiadanie przez szkołę statusu liceum ogólnokształcącego dla dorosłych lub szkoły policealnej, które nie są jednocześnie szkołami specjalnymi;

2) uzyskanie przez ucznia niebędącego uczniem niepełnosprawnym świadectwa dojrzałości lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;

3) przedstawienie przez organ prowadzący szkołę zaświadczenia o uzyskaniu przez ucznia tej szkoły odpowiednio świadectwa dojrzałości lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;

4) zachowanie przez organ prowadzący szkołę 12-miesięcznego terminu na przedłożenie ww. zaświadczenia;

5) ukończenie przez ucznia liceum ogólnokształcącego dla dorosłych lub szkoły policealnej, (niebędących szkołami specjalnymi), w której dotowany uczeń uzyskał świadectwo dojrzałości lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

W dalszej kolejności wskazać należy, iż ustawa zawiera rozbudowane przepisy przejściowe i końcowe, a zawarte w nich uregulowania mają na celu utrzymanie w mocy obowiązującej przepisów dotychczasowych w odniesieniu do stanów faktycznych, które zaistniałych przed jej wejściem w życie.

Ważna jest przyczyna zmiany

Analiza przedmiotowego zagadnienia nie może zostać jednak dokonana w oderwaniu od przyczyn, dla których uczeń zdobył świadectwo dojrzałości lub dyplom potwierdzający kwalifikacje w innej szkole, niż ta, którą ukończył. W ocenie Izby inaczej należy odróżnić sytuację, w której brak zachowania tożsamości szkół wynika z likwidacji (przekształcenia) szkoły od przypadku, w którym powodem takiego stanu rzeczy jest podjęcie przez ucznia decyzji o zmianie szkoły.

 W pierwszej sytuacji należy się opowiedzieć za dopuszczalnością udzielenia dotacji na podstawie komentowanego przepisu, przy spełnieniu pozostałych wymogów wskazanych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

Źródło:

Pismo Rio w Gdańsku z 26 lipca 2018 r., znak RP.0441/53/27/1/2018

 

Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz