Centralny Rejestr Umów a ewidencja zaangażowania na koncie 998 w jednostce budżetowej

Beata Dudkiewicz

Autor: Beata Dudkiewicz

Dodano: 7 lipca 2026
Centralny Rejestr Umów a ewidencja zaangażowania na koncie 998 w jednostce budżetowej
Pytanie: Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, w Centralnym Rejestrze Umów (CRU) jednostka budżetowa ma obowiązek rejestrować wszystkie umowy obciążające plan finansowy. Jak w tym kontekście podchodzić do ewidencji zaangażowania wydatków na koncie 998? Jeżeli do CRU wpisuje się dane na podstawie formy dokumentowej (np. e-mail, zamówienie, potwierdzona i opłacona proforma), to idąc tym tokiem rozumowania, mamy do czynienia z zawartą umową, a więc powinno to zostać zaksięgowane na zaangażowaniu.
Korzyści 
  • Jakie formy prawne zawarcia transakcji (poza formą pisemną) generują prawno-finansowe zobowiązanie wymagające ujęcia na koncie 998?
  • W jaki sposób zaprojektować dokument wewnętrzny łączący wymogi ewidencyjne konta zaangażowania z wymogami Centralnego Rejestru Umów?
  • Jak prawidłowo i bez naruszania przepisów uregulować w polityce rachunkowości kwestię ewidencji zaangażowania przy drobnych zakupach gotówkowych lub bezumownych?

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.