Budowa wodociągów na terenie ogródków działkowych – kto może udzielić dotacji celowej

Dodano: 29 stycznia 2018
pole golfowe

Zgromadzenie związku  międzygminnego może podjąć uchwałę zlecającą ogrodom działkowym budowę infrastruktury wodociągowej oraz udzielić dotacji na ten cel. Ważne jest, aby gmina członkowska przekazała związkowi swoje obowiązki w tym zakresie - co powinno mieć odzwierciedlenie w statucie związku.

Kielecka RIO zajęła stanowisko w sprawie możliwości przyznania gminie przez międzygminny związek wodociągów i kanalizacji (MZWiK ) dotacji celowej na sfinansowanie budowy instalacji wodociągowej na terenie ogródków działkowych.

Do związku, którego celem jest m.in. wspólne wykonywanie zadań służących zaspokajaniu potrzeb mieszkańców gmin w zakresie zaopatrzenia w wodę, zgłosiła się gmina, będąca członkiem MZWiK. Chodziło o możliwość sfinansowania budowy instalacji wodociągowej dla rodzinnego ogrodu działkowego (ROD)  przez udzielenie dotacji celowej przez MZWiK na rzecz gminy, która udzieli następnie dotacji celowej na rzecz ROD.

Dotacja tylko bezpośrednio ze związku

W ocenie RIO związek nie może przyznać gminie dotacji celowej z przeznaczeniem na udzielenie następnie dotacji celowej na rzecz ROD. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby to  MZWiK przyznał dotację celową na rzecz stowarzyszenia ogrodowego.

Uprawnienia gminy i związku międzygminnego

Wątpliwości  co do zastosowania takiego rozwiązania mógłby rodzić art. 17 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodnie z nim stowarzyszenie ogrodowe może otrzymywać dotację celową z budżetu tej gminy, na obszarze której jest prowadzony, na realizację celu publicznego związanego z zadaniem gminy.

Czytając ten przepis literalnie można odnieść wrażenie, że przepis ten odnosi się wyłącznie do gmin, nie wskazując związków międzygminnych, jako podmiotów uprawnionych do udzielenia dotacji. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o finansach publicznych przepisy dotyczące jednostek samorządu terytorialnego stosuje się odpowiednio do związków gmin. Nakaz ten wynika z tego, że nie unormowano odrębnie zasad prowadzenia gospodarki finansowej związków. Jeżeli zatem określone przepisy ustawy o finansach publicznych są adresowane wyraźnie do j.s.t. to należy je stosować odpowiednio do związków. Uwzględniając zatem zapis ustawy o finansach publicznych, gdzie mowa jest o tym, że podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych mogą otrzymywać z budżetu j.s.t. dotacje na cele publiczne, związane z realizacją zadań tej jednostki to wydaje się, że możliwym jest udzielenie dotacji celowej przez związek.

Niezbędna uchwała

Przyznanie dotacji przez związek podmiotowi niezaliczanemu do sektora finansów publicznych i nie działającemu w celu osiągania zysku ( w tym przypadku ROD) możliwe byłoby w oparciu o uregulowania zawarte w uchwale zgromadzenia związku podjętej na podstawie art. 221 ust. 4 ustawy o finansach publicznych. Uchwała taka powinna ustalać tryb postępowania o udzielenie dotacji na inne zadania niż określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, sposób rozliczenia dotacji oraz sposób kontroli wykonywania zleconego zadania, który powinien uwzględniać zapewnienie jawności postępowania o udzielenie dotacji i jej rozliczenia.

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. 2017 poz. 2077)
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.