Dorabiający emeryci i renciści muszą zawiadomić ZUS o przychodach

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 28 lutego 2022
Dorabiający emeryci i renciści muszą zawiadomić ZUS o przychodach

Renciści i osoby będące na wcześniejszej emeryturze, które dorabiają do otrzymywanych przez nie świadczeń, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych z tego tytułu w 2021 roku. Termin na wywiązanie się z tego obowiązku upływa 28 lutego br.

Emeryci lub renciści, którzy w 2021 roku m.in. pozostawali w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy umowy o dzieło (w niektórych przypadkach), względnie wykonywali działalność gospodarczą – muszą w terminie do 28 lutego br. przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o tych przychodach. Chodzi zarówno o ich wysokość, jak i przyjęty tryb rozliczeniowy, tj. miesięczny lub roczny. Osoby pozostające w zatrudnieniu przekazują dokumenty wystawione przez pracodawcę, zaś prowadzące działalność gospodarczą sporządzają je we własnym zakresie.

Informacje te są potrzebne Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do ustalenia, czy wskazane na wstępie świadczenia były wypłacane tym osobom w prawidłowej wysokości. Dodatkowe zarobki, o których była mowa wcześniej, mogą bowiem spowodować zawieszenie lub zmniejszenie wypłacanego np. emerytowi świadczenia. Zgodnie bowiem z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, emerytura czy renta podlegają obniżeniu jeśli uzyskany przez świadczeniobiorcę przychód jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Natomiast ich zawieszenie następuje w przypadku, gdy przychód przekracza 130% tego wynagrodzenia. Jego wysokość jest ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Oświadczenia muszą przekazywać do ZUS wyłącznie ci dorabiający emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Starsze osoby mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą zawiadamiać ZUS. Obowiązek ten nie dotyczy również emerytów i rencistów osiągających przychody niepodlegające obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, np. w ramach umowy o dzieło, która nie jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz