Dorabiający do świadczeń przedemerytalnych do 31 maja muszą poinformować ZUS o swoich przychodach

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 31 maja 2022
Dorabiający do świadczeń przedemerytalnych do 31 maja muszą poinformować ZUS o swoich przychodach

Każdego roku do końca maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają obowiązek poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. W bieżącym roku informacja powinna obejmować okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

Przepisy nie zabraniają podejmowania pracy i osiągania dodatkowych przychodów przez osoby otrzymujące z ZUS świadczenia przedemerytalne. Chodzi tutaj zatem  o osoby, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, pobierające  świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Muszą one jednak pamiętać o obowiązujących w tym zakresie limitach, których przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Mianowicie świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu, o którym mowa w art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tj. z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w tym z zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Za przychód, o którym mowa, uważa się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Sam zaś obowiązek przekazywania tego rodzaju informacji został określony w art. 6 ust. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Zgodnie z tym przepisem osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne jest obowiązana niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o wysokości tego przychodu, a po zakończeniu roku rozliczeniowego, w terminie do dnia 31 maja następnego roku, o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku.

Okres, za jaki składana jest informacja (oświadczenie) do ZUS, nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz obejmuje czas od 1 marca poprzedniego roku do końca lutego roku, w którym składane jest oświadczenie. Zatem aktualnie będzie to okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

Jest to konsekwencją zapisu art. 6 ust. 1 wspomnianej wcześniej ustawy, który stanowi, że rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od dnia 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza. Analogicznie wygląda to w przypadku wypłaty zasiłków przedemerytalnych.

ZUS może zmniejszyć świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, jeśli miesięczny przychód w okresie rozliczeniowym przekroczy 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (1.291,90 zł), ale nie będzie wyższy od kwoty 70% tego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego drugiego limitu (odpowiadającego kwocie 3.617,30 zł) nastąpi zawieszenie świadczenia. Natomiast dopuszczalna roczna kwota przychodu w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. wynosiła 15.502,80 zł  brutto, zaś graniczna roczna kwota przychodu 43.407,60 zł brutto.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz