Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną a obowiązek dostarczenia zaświadczenia o zdolności do pracy

Autor: Ewa Strzałkowska

Dodano: 27 stycznia 2009
Pytanie:  Czy podpisując umowę zlecenia lub umowę o dzieło pracodawca powinien żądać od zleceniobiorcy zaświadczenia lekarskiego od lekarza z medycyny pracy o zdolności do pracy? Czy pracodawca powinien przeprowadzić szkolenie BHP dla zleceniobiorcy?
Odpowiedź: 

Nie ma obowiązku poddawania osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) badaniom i szkoleniom bhp. Jednak pracodawca może określić zakres obowiązków ciążących na tych osobach, a wynikających z art. 211 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., dalej: kp) i np. żądać od tych osób poddania się badaniom profilaktycznym i szkoleniom bhp.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 304 § 1 kp pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 kp, osobom fizycznym wykonującym prace na innej podstawie niż stosunek pracy (np. na podstawie umów cywilnoprawnych) w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Obowiązki, o których mówi art. 207 kp, dotyczą m.in. organizowania pracy tych osób w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp.

Zgodnie z art. 3041 kp obowiązki, o których mowa w art. 211 kp, w zakresie określonym przez pracodawcę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Obowiązki wynikające z art. 211 kp to m.in. poddawanie się badaniom lekarskim, poddawanie się szkoleniom bhp, stosowanie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej.

Nie ma więc obowiązku poddawania osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło) badaniom i szkoleniom bhp. Jednak pracodawca może określić zakres obowiązków ciążących na tych osobach, a wynikających z art. 211 kp i np. żądać od tych osób poddania się badaniom profilaktycznym i szkoleniom bhp (uregulowania dotyczące tych zagadnień można określić w umowie zlecania czy umowie o dzieło).

Myślę, że mimo braku takiego obowiązku, lepiej poddać te osoby badaniom profilaktycznym i szkoleniom bhp dla własnego bezpieczeństwa – pracodawcy oraz bezpieczeństwa tych osób, zwłaszcza jeżeli będą wykonywać prace w narażeniu na czynniki szkodliwe i niebezpieczne.

Tekst opublikowany: 

28 stycznia 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.