Obowiązek podpisywania listy obecności przez pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 25 sierpnia 2010
Pytanie:  Czy osoba pracująca w zadaniowym systemie czasu pracy na umowę o pracę podpisuje listę obecności? Na jakiej podstawie robi się listę płac takiej osobie?
Odpowiedź: 

Jeżeli w zakładzie pracy, jako formę potwierdzania przybycia i obecności w pracy pracownika przyjęto podpisywanie listy obecności - musi ją podpisać również pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy. Obowiązek sporządzania imiennej listy wypłacanego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą wynika z rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

W każdym zakładzie pracy, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, rodzaj nawiązanych stosunków pracy i rodzaj stosowanych systemów czasu pracy - pracodawca musi określić sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy pracownika. Powyższe określa się albo w regulaminie pracy albo też, jeśli pracodawca nie musi tworzyć regulaminu pracy, w pisemnej informacji przedstawianej pracownikom. Najczęstszą formą potwierdzania przybycia i obecności w pracy stosowaną przez pracodawców jest podpisywanie listy obecności.

Żaden przepis prawa nie zwalnia z obowiązku potwierdzania przybycia i obecności w pracy, a więc także podpisywania listy obecności, pracowników zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy - tak, więc również na takich pracownikach spoczywa obowiązek podpisania listy obecności.

Natomiast pracownikom zatrudnionym w zadaniowym systemie czasu pracy nie ewidencjonuje się godzin pracy.

Tak jak każdemu pracownikowi, tak i pracownikowi zatrudnionemu w zadaniowym systemie czasu pracy należy sporządzić listę wypłacanego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Obowiązek taki wynika z rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Tekst opublikowany: 

23 sierpnia 2010 r.

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.