Jaki powinien być prawidłowy zapis w regulaminie pracy dotyczący czasu pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 29 czerwca 2009
Pytanie:  Jesteśmy ZOZ-em. Czy prawidłowo brzmi następujący zapis w regulaminie pracy: „w zakładzie obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy”. Praca odbywa się od poniedziałku do soboty. Za pracę w sobotę udziela się dnia wolnego z tytułu obowiązywania 5-dniowego tygodnia pracy.
Odpowiedź: 

Zapis nie jest precyzyjny . Prawdopodobnie pracodawcy chodziło o to, że w Państwa ZOZ-ie wszystkie soboty są wyznaczane jako dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (W5).

Możliwe też że pracodawca miał inny zamiar, chciał żeby ZOZ był czynny przez 6 dni, od poniedziałku do soboty. Co nie zmienia faktu, że zatrudnieni tam pracownicy pracują przeciętnie 5 dni w tygodniu. Jeśli taki był zamiar pracodawcy, powinien wprowadzić harmonogramy czasu pracy, gdzie będzie wskazywał, jaki dzień dana grupa pracowników ma wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (w przedziale od poniedziałku do soboty).

Dlatego jeżeli pracodawca przewiduje „sztywny” rozkład czasu pracy w ZOZ-ie (czyli z zawsze wolnymi niedzielami, świętami i sobotami jako dniami wolnymi z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy), bardziej precyzyjny byłby następujący zapis:

„Praca w ZOZ ...... wykonywana jest od poniedziałku do piątku, w podstawowym systemie czasu pracy w .... miesięcznym okresie rozliczeniowym. Soboty są wyznaczone dniami wolnymi z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku gdy w sobotę przypada święto – prawo wyznaczenia innego dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przysługuje – ......... (np. ordynatorom, kierownikom oddziałów tp..) albo ......następuje wewnętrznym zarządzeniem Dyrektora ZOZ-u”.

W drugim przypadku zapis mógłby być następujący:

„Praca w ZOZ ....... jest wykonywana od poniedziałku do soboty w podstawowym systemie czasu pracy, w ...... miesięcznym okresie rozliczeniowym. Dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, dla poszczególnych oddziałów wyznaczane są w harmonogramach czasu pracy, opracowywanych na dany okres rozliczeniowy przez kierowników oddziałów (albo dział personalny, dział kadr lub itp.) i podawane do wiadomości pracowników najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie okresu rozliczeniowego”.

Tekst opublikowany: 

29 czerwca 2009 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.