Czy za każdym razem po inwentaryzacji trzeba podpisywać z pracownikiem umowę o odpowiedzialności materialnej?

Autor: Ewa Strzałkowska

Dodano: 8 stycznia 2009
Pytanie:  Pracownicy podpisali umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej, w której powierzono im mienie wyszczególnione w spisie inwentaryzacyjnym na dzień 1 stycznia 2008 r. Czy wraz z kolejną inwentaryzacją (np. na dzień 1 stycznia 2009 r.) firma ma obowiązek sporządzić nową umowę o odpowiedzialności materialnej? Jeżeli tak, to czy stara umowa pozostaje w aktach osobowych?
Odpowiedź: 

Moim zdaniem po każdej inwentaryzacji, jeżeli pozostałe elementy umowy nie podlegają zmianie, nie trzeba sporządzać nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności.

Zasady stosowania umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie.

Przepisy tego rozporządzenia stosuje się w przypadkach łącznego powierzenia pracownikom mienia, z obowiązkiem wyliczenia się, w zakładzie pracy lub w wydzielonej jego części, w której odbywa się sprzedaż, produkcja lub świadczenie usług albo przechowuje się mienie stanowiące przedmiot powierzenia i oddzielnego rozliczania.

Pracownicy mogą przyjąć na podstawie pisemnej umowy zawartej z pracodawcą wspólną odpowiedzialność materialną za szkody spowodowane powstaniem niedoboru w powierzonym im łącznie mieniu.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej może być zawarta, jeżeli na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności materialnej wyrażają zgodę wszyscy pracownicy zatrudnieni w miejscu powierzenia mienia.

Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością materialną wymaga zawarcia nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej.

Warunkiem ustanowienia wspólnej odpowiedzialności materialnej jest powierzenie mienia łącznie wszystkim pracownikom, którzy mają być objęci taką odpowiedzialnością – na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej z ich udziałem lub z udziałem osób przez nich wskazanych oraz zapewnienie im możliwości zgłaszania uwag w związku z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji.

Przepisy tego rozporządzenia określają przypadki, kiedy powinna być zawarta nowa umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej.

Moim zdaniem po każdej inwentaryzacji, jeżeli pozostałe elementy umowy nie podlegają zmianie, nie trzeba sporządzać nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności, a wyniki kolejnej inwentaryzacji można wnieść jako zmiany do istniejącej umowy.

Tekst opublikowany: 

8 stycznia 2009 r.  

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.