Akta osobowe powinny być przechowywane w miejscu, gdzie są najlepsze warunki ich przechowywania

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 19 października 2012
Pytanie:  Prowadzimy salon kosmetyczny. Siedziba firmy mieści się w innym mieście niż prowadzony przez nas salon kosmetyczny. Zatrudnieni przez nas pracownicy miejsce świadczenia pracy w umowie o pracę mają adres salonu. Cała dokumentacja księgowa znajduje się w siedzibie firmy, tu też dokonywane są wszelkie rozliczenia kadrowe. Miejscem pracy kadrowej i księgowej jest siedziba firmy. Gdzie powinny być przechowywane akta osobowe - w siedzibie firmy czy w salonie kosmetycznym?

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do tego, żeby przechowywał dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Odpowiedź: 

Akta osobowe powinny być przechowywane tam, gdzie pracodawca może zapewnić im najlepsze warunki przechowywania.

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do tego, żeby przechowywał dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. Jednakże nie wspomina w jakiej konkretnie jednostce organizacyjnej pracodawcy akta osobowe mają być przechowywane.

Zatem moim zdaniem, mogą być one przechowane tam, gdzie są lepsze warunki ich przechowywania. Wydaje się, że w opisanym przypadku, lepsze warunki ich przechowywania będą w siedzibie firmy. Jednakże nie będzie błędem przechowywanie ich w salonie kosmetycznym (może to być jednak rozwiązanie kosztowne, bo trzeba zapewnić odpowiednie szafy, wydzielone pomieszczenie itp. oraz niepraktyczne (trzeba by „ściągać” dokumenty na potrzeby pracowników kadrowych).

To, że dokumentacja może być przechowywana w wybranej jednostce pracodawcy potwierdza także ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Wynika z niej, że inspektor PIP kontrolę przeprowadza w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych.

Ponadto, badanie dokumentów może być dokonywane także w siedzibie jednostki organizacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy (Oddziale Terenowym, Okręgowym Inspektoracie Pracy). Najczęściej ma to miejsce wówczas, gdy u pracodawcy nie ma warunków do zapoznania się z dokumentacją lub gdy z innych powodów nie jest możliwe przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności na miejscu. W takiej sytuacji inspektor PIP wzywa pracodawcę do stawienia się z niezbędnymi dokumentami do siedziby Inspekcji.

Gdy dokumentacja płacowa lub kadrowa znajduje się poza siedzibą pracodawcy, np. w biurze prowadzącym sprawy kadrowe i księgowe, inspektor przeprowadza kontrolę w miejscu prowadzenia dokumentacji.
Tekst opublikowany: 

15 października 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz