Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy - czy ma obowiązek wystawić kierowcy zaświadczenie

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 7 marca 2012
Pytanie:  Czy za sobotę i niedzielę kierowcy trzeba wystawiać zaświadczenie? Jeżeli tak, to jakiej treści?

Jak stanowi ustawa o czasie pracy kierowców - zaświadczenie powinno być wystawione na przeznaczonym do druku formularzu, o którym mowa w decyzji Komisji UE. Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy (najczęściej pracodawca) wręcza je kierowcy przed rozpoczęciem przez kierowcę przewozu drogowego, a kierowca to zaświadczenie podpisuje. Zobacz wzór takiego świadectwa.

Odpowiedź: 

Tak, przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy ma obowiązek wystawić kierowcy zaświadczenie.

Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany wystawić kierowcy wykonującemu przewóz drogowy zatrudnionemu u tego przedsiębiorcy zaświadczenie, w przypadku gdy kierowca:

  • przebywał na zwolnieniu lekarskim od pracy z powodu choroby;
  • przebywał na urlopie wypoczynkowym;
  • prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub Umowy AETR;
  • wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu;
  • pozostawał w gotowości do wykonywania pracy;
  • miał czas wolny od pracy.
Dla pierwszych trzech przypadków wzór takiego zaświadczenia jest dostępny, jako załącznik do komunikatu Ministra Transportu. Natomiast do trzech kolejnych - nie ma wzoru zaświadczenia, pracodawca powinien więc we własnym zakresie opracować treść takiego zaświadczenia.

Jak stanowi ustawa o czasie pracy kierowców - zaświadczenie powinno być wystawione na przeznaczonym do druku formularzu, o którym mowa w decyzji Komisji UE. Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy (najczęściej pracodawca) wręcza je kierowcy przed rozpoczęciem przez kierowcę przewozu drogowego, a kierowca to zaświadczenie podpisuje.

Wzór zaświadczenia
ŚWIADECTWO DZIAŁALNOŚCI NA PODSTAWIE ROZPORZĄDZENIA (WE) NR 561/2006 LUB UMOWY EUROPEJSKIEJ DOTYCZĄCEJ PRACY ZAŁÓG POJAZDÓW WYKONUJĄCYCH MIĘDZYNARODOWE PRZEWOZY DROGOWE (AETR)
1. Nazwa przedsiębiorstwa: ..................................
 2. Ulica i nr, kod pocztowy, miejscowość, państwo:...........
    ..............., ........., .............., ..............
 3. Numer telefonu (w tym międzynarodowy numer kierunkowy): ..
 4. Numer faksu (w tym międzynarodowy numer kierunkowy): .....
 5. Adres e mail: ............................................
 Ja, niżej podpisany
 6. Imię i nazwisko: .........................................
 7. Stanowisko w przedsiębiorstwie: ..........................
    oświadczam, że kierowca
 8. Imię i nazwisko: .........................................
 9. Data urodzenia: ..........................................
10. Numer prawa jazdy lub dowodu osobistego lub paszportu:
    ..........................................................
    w okresie
11. od (godzina-dzień-miesiąc-rok)......-......-......-......
12. do (godzina-dzień-miesiąc-rok)......-......-......-......
13. przebywał na zwolnieniu chorobowym,
14. przebywał na urlopie wypoczynkowym,
15. prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania
    rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub AETR,
16. W imieniu przedsiębiorstwa, miejscowość ..................
    Data ........... podpis ............
17. Ja, jako kierowca, potwierdzam, że w wyżej wymienionym
    okresie nie prowadziłem pojazdu wchodzącego w zakres
    stosowania (WE) nr 561/2006 lub AETR.
18. Miejscowość ........ data ....... Podpis kierowcy ........

Można wybrać tylko jedną z rubryk 13, 14 i 15.

Ten formularz  wypełnia się wyłącznie pismem maszynowym lub komputerowym. Jeżeli w okresie poprzedzającym rozpoczęcie przewozu wystąpiły dwie lub wszystkie trzy sytuacje, należy wystawić odpowiednio dwa lub trzy odrębne formularze.

Formularz jest podpisywany przez:

  • wyznaczoną osobę - w imieniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu wykonującego przewóz drogowy (albo samego przedsiębiorcę - pracodawcę), i
  • kierowcę - wykonującego przewóz drogowy.
Takie zaświadczenie jest ważne tylko na terytorium Polski i nie zastępuje dokumentów wystawionych dla kierowcy wykonującego międzynarodowy przewóz drogowy i poświadczających przyczynę braku zapisów urządzenia rejestrującego z ostatniego tygodnia i 15 dni poprzedzających datę rozpoczęcia przewozów, w przypadkach nieprzewidzianych w formularzu.

Zaświadczenia należy przechowywać wraz z oryginalnymi kartami tachograficznymi, a ich sfałszowanie świadectwa stanowi naruszenie przepisów.

Natomiast, jeżeli kierowca w sobotę lub niedzielę wykonywał pracę inną niż prowadzenie pojazdu, np. załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem, to przyjmuje się, że na żądanie osoby uprawnionej do przeprowadzenia kontroli przedstawia zaświadczenie, które powinno zawierać w szczególności następujące dane: imię i nazwisko kierowcy, okres, którego dotyczy, wskazanie przyczyny nieposiadania wykresówek, miejsce i datę wystawienia oraz podpis pracodawcy - czyli może być znacznie uproszczone.

- art. 31 ust 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2004 r., nr 92, poz. 879, z późn. zm.),
- art. 15 ust. 7 rozporządzenia (EWG) nr 3821/85 oraz ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2007 r., nr 125, poz. 874, z późn. zm.),
- komunikat Ministra Transportu z 5 lipca 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w międzynarodowym przewozie drogowym (Dz. Urz. MT z dnia 5 lipca 2007 r.),
- decyzja Komisji Europejskiej nr 2007/230/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (Dz. Urz. UE L 99 z 14.04.2007, str. 14, z późn. zm.).
Tekst opublikowany: 

7 marca 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz