Pierwszy etap ograniczenia handlu w niedzielę już od 1 marca 2018 r.

Autor: Kostecka Anna

Dodano: 31 stycznia 2018
d95e4c2cec70e02acedcc61f2cf22e5fd6a5d049-medium

Prezydent RP podpisał wczoraj ustawę z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Poznaj konsekwencje wprowadzonych nowych przepisów. Dowiedz się, co z wynagrodzeniem pracownika przy zmniejszonym wymiarze czasu pracy.

Jakie ograniczenia wprowadza ustawa?

Powyższa ustawa ogranicza handel w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz wprowadza ograniczenia wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w:

  • niedziele,
  • święta
  • dniu 24 grudnia
  • sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Poza ograniczeniem handlu i wykonywania czynności z nim związanych ustawa wprowadza zakaz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych.

Analogiczne zakazy ustawa wprowadza odnośnie prowadzenia handlu po godzinie 14.00 w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Do jakich podmiotów stosuje się przepisy ustawy?

Przepisy ustawy mają zastosowanie do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wykonujących zarobkową działalność handlową.

Jakie podmioty będą wyłączone z tego zakazu?

W ustawie jest obszerna lista wyłączeń spod powyższych zakazów.

M.in. zakaz ten nie obowiązuje:

  • na stacjach paliw płynnych,
  • w aptekach i punktach aptecznych,
  • w zakładach leczniczych dla zwierząt,
  • w placówkach pocztowych,
  • w środkach transportu,
  • na dworcach i w portach lotniczych,
  • w placówkach handlowych z przeważającą działalnością gastronomiczną,
  • w sklepach internetowych i na platformach internetowych oraz
  • w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

W jakie niedziele handel będzie dozwolony?

Ustawa określa ponadto, iż zakazy wprowadzone ustawą nie obowiązują:

  • w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz
  • w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, przy czym jeżeli w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca lub sierpnia przypada święto, stosuje się wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu.

Co z wynagrodzeniem dla pracownika przy niższym wymiarze pracy?

W związku z wprowadzeniem przepisów ograniczających handel w niedziele i święta pracownik zatrudniony w tych dniach będzie miał zmniejszony czas pracy.

Przepisy przewidziały taką sytuację i zgodnie z nimi, pracownik będzie zachowywał prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu jego pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14.00, a wynagrodzenie to będzie obliczone z uwzględnieniem zasad ustalania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Przedsiębiorca łamiący przepisy poniesie karę

Przedsiębiorca, który dopuści się naruszenia zakazów określonych ustawą podlegać będzie karze grzywny w wysokości od 1.000 do 100.000 zł.

Przeczytaj także:

Od 1 marca zakaz handlu obejmie tylko dwie niedziele w miesiącu

Zgodnie z przepisami przejściowymi, zakazy wprowadzone uchwaloną ustawą będą wprowadzane stopniowo.

W okresie od dnia 1 marca 2018 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. ww. zakazy nie będą obowiązywały w pierwszą i w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, przy czym, jeżeli w pierwszą lub w ostatnią niedzielę miesiąca przypada święto, będą miały zastosowanie wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu.

Z kolei w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. przedmiotowe zakazy nie będą obowiązywały w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, przy czym, jeżeli w dniu tym przypada święto, będą miały zastosowanie wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu.

Zatem począwszy od 2020 r. zakaz obejmie, co do zasady, wszystkie niedziele, uwzględniając wyłączenia spod zakazu określone w art. 7 ustawy.

Przeczytaj także:

Ustawa zmienia inne akty prawne

W konsekwencji uregulowań przyjętych w uchwalonej ustawie wprowadzono zmiany w przepisach obowiązujących ustaw pozostających w związku z materią stanowiącą przedmiot przyjętych rozwiązań, tj. w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, ustawie z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, ustawie z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawie z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.

W ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy uchylono przepis art. 1519a, który obecnie określa zakaz pracy w placówkach handlowych w święta oraz ogranicza pracę w placówkach handlowych w niedziele wyłącznie do wykonywania tych prac, które są konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. W tym zakresie podstawową regulacją będzie zatem obecnie uchwalona ustawa.

Zgodnie z wprowadzonym w ustawie z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny przepisem art. 218a, za złośliwe lub uporczywe naruszanie przepisów ustawy grozić ma sankcja karna w postaci grzywny albo kary ograniczenia wolności.

W ustawie z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia dokonano zmiany art. 17, wskazując, że oskarżycielem publicznym w sprawach o wykroczenia określone w art. 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni będzie inspektor pracy. Ponadto, ustawa wprowadza uprawnienie dla właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy do nakładania grzywny w postępowaniu mandatowym, w przypadkach wielokrotnego popełnienia wykroczenia określonego w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Konsekwencją powyższych zmian są zmiany w ustawie z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, mające na celu dostosowanie jej regulacji do nałożonych na inspektorów pracy uprawnień i obowiązków.

Źródło:

www.prezydent.pl

Słowa kluczowe:
niedzielasprzedaż
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz