Kierowcy wykonujący inne zadania w ramach pracy

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 17 kwietnia 2012
Pytanie:  Pytanie dotyczy czasu pracy kierowców wykonujących również inne zadania w ramach pracy. Proszę o informację, jaki czas pracy zastosować i w jaki sposób rozliczyć pracownika zatrudnionego jednocześnie na stanowisku kierowcy i operatora maszyny. Problem dotyczy sytuacji, gdy pracownik wydelegowany jest na budowę poza miejsce siedziby firmy na okres wykonania usługi budowlanej i transportuje maszyny samochodem powyżej 3,5 tony na miejsce wykonania usługi. Na czas wykonania usługi świadczy pracę, jako operator maszyny i w razie potrzeby jest również kierowcą (np. w celu przemieszczenia maszyny). Jak prawidłowo rozliczyć pracę takiego pracownika? Pracownik posiada wszelkie szkolenia i uprawnienia na stanowisku operatora i kierowcy.

Przeczytaj odpowiedź eksperta i dowiedz się, jaki czas pracy zastosować do pracownika kierowcy zatrudnionego również w charakterze operatora maszyn.

Odpowiedź: 

Jeżeli pracownik jest wysłany w delegację i wykonuje tam na miejscu zadanie służbowe, to czas pracy poświeconej na wykonanie tego zadania jest rozliczany na takich samych zasadach, jakby praca była wykonywana w stałym miejscu pracy pracownika. Natomiast, jeżeli chodzi o czas poświecony na dojechanie do miejsca wykonania zadania służbowego, to przepisy prawa pracy wprost tego nie regulują, ale przyjmuje się w drodze wykładni, że czas jechania do docelowego miejsca wykonania powierzonego zadania służbowego (miejsca delegacji), jest traktowany, jako czas pracy, jeżeli pracownik w tym czasie wykonuje pracę, np. prowadzi samochód.

Zatem, czas jaki pracownik, którego dotyczy pytanie poświęci na dojazd na teren budowy, wioząc przy tym samochodem o masie powyżej 3,5 tony maszynę, przy użyciu której będzie pracował na miejscu - musi być potraktowany, jako czas pracy.

Następnie czas pracy wykonywanej, jako operator maszyny również musi być wliczony do czasu pracy, także wtedy, gdyby odbywał się poza godzinami pracy, w których pracownik ten zazwyczaj świadczy prace (będą to wtedy godziny nadliczbowe).

Jeśli chodzi o podstawę prawną rozliczania czasu pracy, to przepisy nie stanowią, wprost co robić, gdy pracownika w ramach jednego stosunku pracy dotyczą przepisy Kodeksu pracy i tzw. pragmatyki pracowniczej, ale przyjmuje się, że najlepiej byłoby rozliczać czas pracy pracownika, którego dotyczy pytanie w następujący sposób:

  • czas prowadzenia samochodu powyżej 3,5 tony zgodnie z przepisami ustawy o czasie pracy kierowców,
  • czas pracy operatora maszyny, zgodnie z kp.
Jeżeli jednak pracownik będzie w czasie dnia pracy np. kilkakrotnie przewoził maszyny w różne miejsca jadąc m.in. po drogach publicznych i ustalenie dokładnie ile czasu pracował, jako operator maszyny, a ile jako kierowca będzie znacznie utrudnione, inspektor PIP w razie kontroli może policzyć cały czas pracy pracownika zgodnie z przepisami ustawy o czasie pracy kierowców.
Tekst opublikowany: 

21 marca 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.