Czy w danym tygodniu pracy można zaplanować kierowcy 55 godzin pracy?

Autor: Piotr Wojciechowski

Dodano: 29 października 2009
Pytanie:  Czy w danym tygodniu pracy można zaplanować kierowcy 55 godzin pracy? Pytanie dotyczy kierowcy samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony na potrzeby własne. Przepisy stanowią, że przeciętny tygodniowy czas pracy nie może przekroczyć 48 godzin. Maksymalny tygodniowy czas pracy może być przedłużony do 60 godzin jedynie wówczas, gdy w ciągu 4 miesięcy nie została przekroczona średnia 48 godzin na tydzień. Czy to dotyczy czasu pracy wynikającego z harmonogramu czasu pracy, czy ma to wynikać z rozliczenia przepracowanego czasu pracy przez kierowcę? Czy z tego wynika, że można zaplanować w harmonogramie czasu pracy czas pracy do 60 godzin, jeżeli zostanie zachowana średnia 48 godzin na tydzień?
Odpowiedź: 

Liczba polecanych godzin nadliczbowych uzależniona jest od liczby planowanych godzin w harmonogramie.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2004 r. nr 92, poz. 879 z późn. zm.)  tygodniowy czas pracy kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Tygodniowy czas pracy może być przedłużony do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Limit 60 godzin, z cytowanego przepisu, dotyczy czasu pracy z harmonogramu, łącznie z godzinami nadliczbowymi, w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego (a więc wynika ostatecznie z rozliczenia).

Jeżeli przykładowo pracownik miał zaplanowane w jednym tygodniu okresu rozliczeniowego 40 godzin pracy (pracuje 5 dni po 8 godzin od poniedziałku do piątku), liczba godzin nadliczbowych w takim tygodniu nie może przekroczyć 20. Jeżeli pracownik miał zaplanowane 48 godzin w danym tygodniu okresu rozliczeniowego, liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć 12. Nie ma przy tym przeszkód prawnych, aby liczba zaplanowanych w harmonogramie godzin pracy wynosiła 60, ze względu na przeciętność 40 godzinnej tygodniowej normy czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że zaplanowanie 60 godzin w jednym tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym, tak jak proponuje osoba pytająca w praktyce spowodowałoby bark możliwości polecenia pracy w godzinach nadliczbowych ze względu na sztywny tygodniowy 60 godzinny limit godzin pracy.

Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych w takim tygodniu miałoby charakter wykroczenia przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą grzywny.

Tekst opublikowany: 

29 października 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.