Czy przedstawicielowi handlowemu przysługują diety?

Autor: Ewa Strzałkowska

Dodano: 19 sierpnia 2009
Pytanie:  Z Pracownikiem zatrudnionym na stanowisku handlowca podpisano do umowy o pracę aneks zmieniający miejsce wykonywania pracy na okres od 1 maja 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. z miejscowości Gdynia na obszar województwa mazowieckiego. Czy pracownikowi wyjeżdżającemu w delegację na obszarze województwa mazowieckiego będą przysługiwały diety? Czy w sytuacji, gdy pracownik wyjeżdża w delegację do Gdańska, gdzie ma stałe miejsce pobytu należą się diety?
Odpowiedź: 

Moim zdaniem w związku z podróżami pracownika na terenie województwa mazowieckiego pracownikowi nie przysługują diety, natomiast za delegację do Gdyni pracownikowi przysługują diety.

Przykładowo pracownik wyjeżdża z Warszawy w delegację do Gdyni na 4 dni od 22 sierpnia 2009 r. o godz. 5.00 do 25 sierpnia 2009 r. o godz. 18.00, w tym na czas weekendu (sobota niedziela) pracownik przerywa delegację wyjeżdżając z miejscowości Gdynia 22 sierpnia 2009 r. o godz. 17.00 i dojeżdżając do miejscowości zamieszkania tj. Gdańsk o godz. 17.30. Natomiast w dniu 25 sierpnia 2009 r. wyjeżdża z miejscowości zamieszkania tj. Gdańsk o godz. 7.30 i dojeżdża do miejscowości Gdynia o godz. 8.00. i kontynuuje delegację, kończąc ją w dniu 25 sierpnia 2009 r. o godz.18 w Warszawa.

Jak prawidłowo wyliczyć czas przebywania pracownika w delegacji oraz przysługujące diety?

Zasady rekompensaty kosztów związanych z podróżą służbową pracowników powinna być określona w Państwa przepisach wewnątrzzakładowych. Jeżeli brak jest takich zapisów stosuje się wtedy uregulowania obowiązujące w jednostkach sfery budżetowej.

Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługują m. in.:

1)         diety;

2)         zwrot kosztów:

a) przejazdów i dojazdów,

b) noclegów,

c) innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy, dalej kp pracownikowi wykonującemu na polecenia pracodawcy zadania służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. Należność z tytułu diety oblicza się za czas rozpoczęcia podróży służbowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,

b) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin - przysługuje połowa diety,

b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Dieta nie przysługuje:

1) za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika

2) jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Dieta nie przysługuje również, gdy pracownikowi przebywającemu w podróży trwającej, co najmniej 10 dni przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem.

Ponieważ pracownik został delegowany do Gdyni, a miejscem jego zamieszkania jest Gdańsk, to moim zdaniem pracownik cały czas przebywa w delegacji i należą mu się diety – 4 diety (czas podróży służbowej 3 pełne doby i 13 godzin).

Natomiast w związku z podróżami pracownika na terenie województwa mazowieckiego pracownikowi nie przysługują diety, ponieważ wykonuje prace na obszarze swojego miejsca pracy tj. województwa mazowieckiego, zgodnie z przedstawionym w pytaniu aneksem do umowy o pracę zawartej z pracownikiem.

- art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn.zm.),
- § 4, § 8 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990 z późń. zm.).
Tekst opublikowany: 

19 sierpnia 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.