Zobacz, czy zakup pakietów medycznych pozwala na odliczenia

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 7 lipca 2017
fb1c0f5ee19dbb0eb8bc7d58058fcf7f8310e463-medium

Upewnij się, czy wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów również w części przypadającej na członków rodzin pracowników.

Jaki był problem?

W ramach posiadanego regulaminu wynagradzania spółka zapewnia wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę prawo do korzystania z wykupionych pakietów medycznych. Pracownik posiadający najbliższych członków rodziny ma prawo korzystania z pakietu rodzinnego, odpowiedniego do danego stanowiska. Pracownik ponosi wówczas opłatę w wysokości 5% wartości pakietu, pomniejszonego o wartość kosztów medycyny pracy, które to w przypadku pakietu rodzinnego dotyczą wyłącznie pracownika.

Z czego wynikały wątpliwości?

Wątpliwości dotyczyły tego, czy poniesione wydatki na zakup pakietów medycznych, w części dotyczącej dobrowolnych świadczeń medycznych dla członków rodziny pracownika, stanowią koszt uzyskania przychodów.

Spółka twierdziła, że tak. Jej zdaniem pakiety medyczne wpływają na większą motywację pracowników do pracy, budują lojalność, wpływają też na postrzeganie spółki jako pracodawcy dbającego o swoich pracowników, jak i członków ich rodzin.

Zdaniem spółki wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów (również w części przypadającej na członków rodzin pracowników), gdyż spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz nie są wymienione w negatywnym katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przyznał spółce rację i postanowił odstąpić od pisemnego uzasadnienia.

Komentarz eksperta Krzysztof Klimek konsultant podatkowy

Interpretator słusznie przyznał rację pracodawcy – benefity w rodzaju dodatkowych ubezpieczeń chorobowych powinny zwiększać koszty pracodawcy jako świadczenia pracownicze. Należałoby dążyć do takiego stanu prawnego (a może nawet bardziej praktyki organów), który pozwoli na ujmowanie całości świadczeń na rzecz pracowników, bez względu na ich charakter, w kosztach podatkowych pracodawcy. Z ekonomicznego punktu widzenia są to bowiem zawsze koszty pracy zatrudnionych i ich rozróżnianie na potrzeby kosztów uzyskania przychodów jest niecelowe i generuje niepotrzebny nakład pracy. Koszty tego rodzaju zawsze zmierzają do zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu czy wprost do jego uzyskania.

Wydaje się, że w tym kierunku zmierza aktualne orzecznictwo, niemniej jednak wprowadzeniu takiej czytelnej zasady sprzeciwiają się niektóre regulacje ustawowe (np. przepisy o delegacjach, kilometrówce).

Zakres ubezpieczeń, do których można zastosować zasady wynikające z analizowanej interpretacji, jest dość wąski (nie obejmuje np. ubezpieczenia OC).

Takie ustawowe ograniczenia wydają się więc nie być uzasadnione. Zauważmy, że świadczenie pracodawcy w zakresie również innych grup i ryzyk ubezpieczeń zwiększałoby przecież podstawę opodatkowania u pracownika, a to mogłoby być nawet korzystne dla budżetu – np. w sytuacji opodatkowania CIT 15%, a PIT 32%, pomijając już zakres oskładkowania. Restrykcje zaś prowadzą jedynie do ograniczenia działalności motywacyjnej pracodawców, polegającej na ubezpieczeniu.

Zastosuj w praktyce

Wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych, w ramach których są zawarte świadczenia zarówno dla pracowników, jak i członków ich rodzin, można zaliczyć do kosztów podatkowych prowadzonej działalności.

Sprawdź też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 stycznia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-1.4510.359.2016.1.AT

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz