Uważaj na rozliczanie imprezy firmowej. Nowe stanowisko organów podatkowych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 14 lutego 2018
3a55505757056ffcad73839270b794db97b927cc-medium

Jeżeli w imprezie firmowej biorą udział pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, to sumy wydane na organizację takiego wydarzenia można zaliczyć do kosztów podatkowych. A co jeśli zaproszonymi gośćmi są też osoby, z którymi zawarto umowy zlecenia oraz podwykonawcy?

Z najnowszej interpretacji organów podatkowych wynika, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko wydatki poniesione w związku z organizacją imprez integracyjnych w zakresie, w jakim dotyczą pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Czego dotyczyła sprawa?

Chodziło o spółkę, która organizuje różnego rodzaju imprezy o charakterze integracyjnym: imprezy okolicznościowe (m.in. świąteczne, jubileuszowe) oraz wspólne spotkania mające na celu zintegrowanie bądź wynagrodzenie zespołu za dobre wyniki w obszarze działalności spółki, w postaci np.: wyjścia do restauracji, na kręgle, organizowanych wyjazdowych imprez poza miejscem siedziby. Na imprezach są zapewnione atrakcje mające integrować zespół (np. nauka tańca, playback show, fotobudka, piłkarzyki), zapewniany jest również poczęstunek, obiady oraz, w zależności od programu imprezy, są także zabawy taneczne w wieczornej części spotkania integracyjnego z DJ’em lub zaproszonym zespołem grającym muzykę na żywo.

W imprezach biorą udział zarówno pracownicy spółki zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą pozostające ze spółką w stosunku cywilno-prawnym.

Z organizacją imprez integracyjnych wiąże się wiele wydatków np.: wynajem miejsca wraz z usługami gastronomicznymi, hotelowymi, transportowymi, usługa szkoleń motywacyjnych, koszty dodatkowych atrakcji w zależności od charakteru i miejsca Imprezy integracyjnej.

Spółka nie była pewna, czy w związku z organizacją imprez integracyjnych poniesione wydatki w zakresie, w jakim dotyczą pracowników i podwykonawców mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorstwo uważało, że tak.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Zdaniem dyrektora KIS do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko wydatki w związku z organizacją imprez integracyjnych w zakresie, w jakim dotyczą pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Natomiast wydatki na organizację imprez integracyjnych, w których uczestniczą osoby z którymi firma zawarła umowę zlecenia, oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą pozostające ze spółką w stosunku cywilno-prawnym (podwykonawcy) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Takie wydatki powinny być uznane za koszty reprezentacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pk 28 ustawy o CIT.  Ich głównym celem jest bowiem tworzenie lub poprawa wizerunku firmy na zewnątrz poprzez kreowanie pozytywnych relacji podczas takich spotkań.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.411.2017.1.MS

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz