Upewnij się, czy wynagrodzenie członków zarządu wpływa na wartość początkową środka trwałego

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 16 sierpnia 2017
ace5fe52abe3505a1aef399c85ee0853bb4d7d29-medium

Czy wartość początkowa środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie obejmuje także koszty wynagrodzeń członków zarządu pełniących nadzór nad oddelegowanymi pracownikami?  W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj stanowisko i komentarz eksperta.

Do kosztów wytworzenia środka trwałego można zaliczyć koszty wynagrodzeń członków zarządu pełniących nadzór nad oddelegowanymi pracownikami, gdyż mają bezpośredni wpływ na wytworzenie środka trwałego oraz na pomyślne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego. Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.83.2017.1.MST.

Czego dotyczyła sprawa?

Spółka prowadzi działalność leczniczą w zakresie świadczenia usług leczniczych, sanatoryjnych i uzdrowiskowych. Planuje budowę basenu i przebudowę zakładu przyrodo-leczniczego. Dodatkowo jest w trakcie przebudowy schodów zewnętrznych. Całość prac budowlanych ma trwać około 3 lata. Spółka chciałaby oddelegować na okres kilku miesięcy pracowników gospodarczych do wykonywania prac wykończeniowych. Dodatkowo dwóch członków zarządu zostałoby przydzielonych do  nadzoru nad tymi pracownikami.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy wartość początkowa środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie obejmuje także koszty wynagrodzeń członków zarządu pełniących nadzór nad oddelegowanymi pracownikami. Spółka uważała, że tak, z czym zgodził się organ podatkowy.

Odpowiedź organu podatkowego

Jeżeli wydatki osobowe (np. koszty wynagrodzeń, narzutów na wynagrodzenia, delegacji związanych z inwestycjami i inne koszty pracowników) związane są z osobami zaangażowanymi wyłącznie w proces wytworzenia danego środka trwałego, stanowić one będą część składową jego wartości początkowej.

Komentarz eksperta

Warto byłoby uprościć rozliczanie świadczeń pracowniczych, rezygnując z traktowania ich jako elementów kalkulacyjnych kosztów wytworzenia środków trwałych. Taka kalkulacja bowiem jest często uciążliwa, a zwykle jedynie polega na szacowaniu udziału wynagrodzeń w wartości początkowej środka trwałego, szczególnie wówczas, gdy produkcja środka trwałego jest tylko jednym z zadań zatrudnionych.

Zwykle jednak, korzystając ze środków zewnętrznych (w tym unijnych), konieczne jest wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych – nie tylko kosztów wynagrodzeń bezpośrednio związanych z wytwarzaniem, ale i zarządzaniem tym procesem, a także kosztów prac towarzyszących (rachunkowości, reklamy itp.). 

Nie budzi jednak wątpliwości, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów koszty wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi zwiększają wartość początkową środków trwałych (art. 16g ust. 4 ustawy o CIT).

Wątpliwości budzi jednak wynagrodzenie kadry zarządzającej procesem wytworzenia środka trwałego. Z jednej bowiem strony, z uwagi na otwarty katalog wydatków, mogą być one kwalifikowane jako inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Z drugiej strony jednak koszty ogólne zarządu, w tym zarządzania pracownikami, zostały wyłączone z wartości początkowej.

W praktyce zatem, aby zaliczyć wartość pracy zarządu do wartości początkowej środka trwałego, należy wyodrębnić wynagrodzenie zarządu związane z zarządzaniem procesem wytworzenia środka trwałego z ogólnego wynagrodzenia za sprawowanie funkcji zarządczych (ogólnego zarządu).

Tylko w takiej sytuacji można wynagrodzenia zatrudnionych członków zarządu potraktować jako koszty wynagrodzeń z pochodnymi (jeśli członkowie zarządu zatrudnieni są na zasadzie umowy o pracę) lub innych wydatków zaliczanych do wartości wytwarzanych środków trwałych. I z drugiej strony, gdy podatnik będzie zamierzał zaliczyć wynagrodzenia zarządu do kosztów wprost wystarczy, by nie wyodrębniał  składników wynagrodzenia za zarząd procesem inwestycyjnym.

Wydaje się również, że wyodrębniając rachunkowo inne rodzaje kosztów wynagrodzeń związanych z inwestycją (np. działu rachunkowości), konieczne będzie ich rozliczenie w ramach wartości początkowej przez odpisy amortyzacyjne.

Takie rozliczenie będzie skutkowało zwiększoną podstawą opodatkowania w przypadku zbycia wytworzonego środka trwałego – dokonane odpisy amortyzacyjne pomniejszą bowiem wartość kosztu odpłatnego zbycia, a jednocześnie odpisy te, jeśli były refinansowane ze środków zewnętrznych, nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT). 

W praktyce zatem rozliczenie kosztów zarządu przez odpisy amortyzacyjne prowadzi do zwiększenia opodatkowania w przypadku gdy są to jednocześnie koszty kwalifikowane zewnętrznego finansowania. Niezależnie od powyższego zwykle koszty te również wprost nie mogłyby stanowić kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT).

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.83.2017.1.MST

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz