Umorzenie wierzytelności. Sprawdź, czy trzeba sporządzać dokumentację cen transferowych

Barbara Popowska

Autor: Barbara Popowska

Dodano: 2 września 2016
1

Spółka zawarła porozumienie na podstawie, którego zostanie zwolniona z długu. Czy w takiej sytuacji trzeba sporządzić dokumentację w zakresie cen transferowych. Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.

Czego dotyczyła sprawa?

Chodziło o spółkę akcyjną, polskiego rezydenta podatkowego, który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W ramach swojej działalności gospodarczej spółka dokonuje transakcji m.in. z podmiotem powiązanym. Spółka nie uregulowała wszystkich zobowiązań.  Zważywszy na trudną sytuację finansową spółki, podmiot powiązany planuje umorzyć wierzytelności względem spółki na podstawie zawartego porozumienia.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy do umorzenia wierzytelności zastosowanie będą miały przepisy dotyczycące obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.

Spółka uważała, że nie będzie musiała sporządzać dokumentacji dotyczącej cen transferowych.

Umowa umorzenia to umowa polegająca na wygaśnięciu zobowiązania. Tym samym nie stanowi transakcji, w której ustalono i zapłacono jakąkolwiek cenę. W konsekwencji w omawianej sytuacji, nie będzie miał zastosowania art. 9a ustawy o CIT. Oznacza to, że spółka nie będzie miała obowiązku przygotowywania dokumentacji dotyczącej cen transferowych.

Co na to organ podatkowy?

Organ podatkowy przyznał spółce rację i odstąpił od pisemnego uzasadnienia.

Dla Portalu FK komentuje:

Barbara Popowska
ekspert w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce

W komentowanej interpretacji indywidulanej dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że umorzenie wierzytelności nie stanowi transakcji, w której ustalono i zapłacono jakąkolwiek cenę. Tym samym, umowa zwolnienia z długu nie wiąże się z koniecznością sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej?

Przypomnijmy, że na podstawie art. 9a ust. 1 ustawy o CIT do sporządzenia dokumentacji podatkowej są zobowiązani podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT. A contrario, do sporządzenia dokumentacji cen transferowych nie są zobowiązane podmioty, które nie dokonują „transakcji” w rozumieniu powyższych przepisów.

Polecamy materiały video:

Szkolenie poprowadzi Jacek Bajger
doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. cen transferowych w KPMG w Polsce

Czym jest „transakcja”?

Pojęcie „transakcji” nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa. Zgodnie jednak z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (wyd. PWN) transakcja to „operacja handlowa dotycząca kupna lub sprzedaży towarów lub usług, umowa na kupno lub sprzedaż towarów lub usług; też zawarcie takiej umowy”. Kluczowe znaczenie dla oceny, czy umorzenie wierzytelności pomiędzy podmiotami powiązanymi skutkuje powstaniem obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych, ma więc możliwość zakwalifikowania powyższego zdarzenia jako „transakcji”.

Kiedy mamy do czynienie z umorzeniem wierzytelności?

Instytucja umorzenia wierzytelności została uregulowana w art. 508 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie ze wskazanym  przepisem, zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. W konsekwencji, zwolnienie z długu jest czynnością dwustronną stanowiącą formę uregulowania zobowiązań pomiędzy stronami, prowadzącą do ich wygaśnięcia, nie kreuje jednak po żadnej ze stron obowiązku spełnienia jakiegokolwiek świadczenia. W szczególności, umorzenie wierzytelności nie jest umową, której przedmiotem jest kupno lub sprzedaż towarów lub usług i tym samym nie spełnia przedstawionej powyżej definicji „transakcji”.

Co charakteryzuje transakcję?

W wyroku z 5 lutego 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1728/07), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że „(…) dokumentacja podatkowa w rozumieniu art. 9a updop ma wykazać przede wszystkim, że wynagrodzenie w transakcji zawartej pomiędzy podmiotami powiązanymi zostało ustalone na poziomie rynkowym, czyli nieróżniącym się od warunków, które ustaliły między sobą niezależne podmioty.” Cechą charakterystyczną „transakcji” w rozumieniu art. 9a i 11 ustawy  CIT jest więc występowanie takich elementów jak cena (wynagrodzenie), marża oraz zysk.

Tymczasem, umorzenie wierzytelności, będąc jedynie jedną z form wygaśnięcia zobowiązania, nie powoduje powstania jakiegokolwiek zysku stanowiącego efekt zapłaty ceny za otrzymane świadczenie.

Podsumowanie

Tym samym, należy zgodzić się ze stanowiskiem dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, że umorzenie wierzytelności samo w sobie nie może zostać uznane za świadczenie, za które może zostać ustalona cena, bądź przypisany zysk. W konsekwencji, nie istnieje wynagrodzenie, co do którego istniałaby możliwość jego ustalenia na poziomie rynkowym lub odbiegającym od warunków rynkowych.

Co w praktyce oznacza dla Ciebie wydana interpretacja?

Zwolnienie z długu nie jest transakcją, w której została ustalona cena lub osiągnięto zysk (tj. transakcją w rozumieniu art. 9a i 11 ustawy o CIT). W konsekwencji podmioty powiązane dokonujące umorzenia wierzytelności nie są zobowiązane do sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla takiego zdarzenia.

Sprawdź też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lipca 2016 r., nr IBPB-1-1/4510-167/16/BK

Barbara Popowska

Autor: Barbara Popowska

ekspert w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz