Sprawdź, czy prowadzenie polityki CSR może przynieść firmie korzyści

Katarzyna Knapik-Pacyga

Autor: Katarzyna Knapik-Pacyga

Dodano: 2 lutego 2018
49c81fd83d537fb6f4de32cdabf54ff78ca6927c-medium

Wydatki na konkursy stypendialne dla młodych talentów, czy też konkurs grantowy na lokalne działania można zaliczyć do kosztów podatkowych. Kosztem nie będą natomiast wydatki na wsparcie darowiznami finansowymi lub rzeczowymi wybranych instytucji. Więcej w komentarzu eksperta.

Jaki był problem?

Spółka w ramach prowadzonej działalności angażuje się w programy z zakresu CSR, czyli tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółka zainicjowała realizację programów m.in. związanych z funduszem stypendialnym,  w zakresie wsparcia darowiznami finansowymi i rzeczowymi, na które ponosi wiele wydatków. Spółka nie była pewna, czy  ponoszone w związku z realizacją programów w ramach polityki CSR stanowią dla przedsiębiorstwa koszty uzyskania przychodu. Spółka uważała, że tak.


Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy tylko częściowo zgodził się spółką. Zdaniem dyrektora KIS środków finansowych przeznaczonych na realizację programu w zakresie wsparcia darowiznami finansowymi i rzeczowymi, nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

KOMENTARZ EKSPERTA Katarzyna Knapik-Pacyga doradca podatkowy w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

Dla kwalifikacji wydatków ponoszonych na realizację programów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu przełomowe znaczenia miało stanowisko WSA w Poznaniu wyrażone w wyroku z 9 lutego 2012 r. (sygn. akt I SA/Po 877/11), które podzielił następnie NSA w wyroku z 24 kwietnia 2014 r. (sygn. II FSK 1205/12). Sąd potwierdził, że wydatki poniesione na budowę placów zabaw dla dzieci wraz z wyposażeniem nie powinny być kwalifikowane jako darowizna i w ten sposób zaliczane do katalogu wydatków, które nie mogą być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu. Sąd pokreślił, że realizację projektu społecznego należy pojmować całościowo, a nie z rozbiciem na poszczególne czynności. Z perspektywy podatnika przekazanie bowiem nakładów na urządzenie placów zabaw nie stanowiło celu samego w sobie, lecz było elementem większej akcji z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej: CRS).

Biorąc pod uwagę tezy sądu, w stanie faktycznym sprawy stanowiącej przedmiot interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2017 r., organy powinny były dostrzec kontekst przekazania przez podatnika świadczeń rzeczowych i pieniężnych wybranym instytucjom i organizacjom. Niezależnie jednak od całościowej oceny charakteru działań podatnika w ramach partnerstwa społecznego kluczowa jest także ocena tego, czy w rzeczywistości świadczenie rzeczowe i pieniężne przekazywane przez podatnika organizacjom stanowiły darowiznę w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego.

Należy zwrócić uwagę, że w przedmiotowej interpretacji wnioskodawca w stanie faktycznym wniosku sam przyznał, że „(…) współpraca w ramach programu polega na (…) wsparciu darowiznami finansowymi i rzeczowymi”. Trudno zatem dziwić się uznaniu przez organ, że tego rodzaju wydatek nie stanowi kosztu podatkowego, skoro jest on wprost wyłączony w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Zadaniem organu podatkowego jest ocena prawna stanu faktycznego lub przyszłego przedstawionego przez podatnika, a nie weryfikacja poprawności kwalifikacji transakcji lub zdarzeń na gruncie ustaw innych niż podatkowe. To podatnik, a nie nikt inny, posiada wiedzę w zakresie tego, czy w zamian za przekazywane świadczenia pieniężne lub rzeczowe otrzymuje coś w zamian np.  reklamę.

Podsumowując, zasadniczo wydana interpretacja wpisuje się w korzystną dla podatników linię interpretacyjną. Organy potwierdzają związek wydatków ponoszonych w związku z realizacją projektów z zakresu CRS z osiąganiem przychód i tym samym ich kwalifikację jako kosztów podatkowych. Świadczenia rzeczowe i pieniężne na rzecz wspieranych organizacji, o ile podatnik w zamian za nie jest reklamowany, również mogą być uznane za koszty podatkowe.

Interpretacja indywidualna dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 14 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.400.2017.1.AN

Katarzyna Knapik-Pacyga

Autor: Katarzyna Knapik-Pacyga

doradca podatkowy w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
Słowa kluczowe:
CSRCSR w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.