Sprawdź, czy kwoty wydane na posiłki dostarczone przez firmę cateringową na spotkania służbowe można odliczyć

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 3 stycznia 2018
46f205ddc56a4e4bd20d45677b6c540ad3e29273-medium

Przedsiębiorca zamawia na spotkania posiłki. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wydatki na zakup posiłków przeznaczonych na spotkania z współpracownikami i kontrahentami w celu koordynacji pracy nad projektami spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i tym samym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – wynika z interpretacji indywidulanej o nr 0115-KDIT2-3.4010.272.2017.1.JS.

Jaki był problem?

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy zajmującego doradztwem w zakresie informatyki, który tworzy m.in. strony internetowe, kampanie reklamowe, aplikacje internetowe i mobilne. W tym zakresie współpracuje z innymi podmiotami będącymi zleceniobiorcami, zlecając im wykonywanie poszczególnych modułów oprogramowania, stanowiących elementy projektów Wnioskodawcy.

W celu koordynacji prac nad projektami kontrahenci wykonujący te elementy regularnie spotykają się z przedstawicielami przedsiębiorcy w jego siedzibie,  gdzie pracują na bieżąco nad zleconymi im projektami.  Spotkania często trwają wiele godzin. W celu poprawy efektywności organizowanych spotkań i zwiększenia wydajności pracy zleceniobiorców przedsiębiorca zamierza zamawiać ciepłe posiłki w firmie cateringowej z dowozem do siedziby, z których oprócz pracowników korzystaliby również jego kontrahenci obecni na spotkaniach.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup posiłków dostarczanych przez firmę cateringową do jego siedziby na regularnie organizowane spotkania ze współpracownikami i kontrahentami w celu koordynacji pracy nad projektami. Podatnik uważał, że tak, z czym zgodził się organ podatkowy.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że za wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT należy uznać te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami spotkań.

Sfinansowanie posiłków dla zleceniobiorców i współpracowników obecnych na regularnych spotkaniach roboczych i koordynacyjnych w siedzibie przedsiębiorcy podniesie efektywność tych spotkań, zwiększając wydajność pracy i skracając czas wykonywania zleconych im prac. Przyczyni się również do poprawy jakości wykonywanych zleceń, pozwalając na lepszą koncentrację na zleconych zadaniach i przede wszystkim skróci czas potrzebny na wykonanie projektu pozwalając na wcześniejszą sprzedaż projektu i tym samym uzyskanie większego przychodu w krótszym czasie. W konsekwencji poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych

Co to dla mnie oznacza?

Wydatki poniesione na zakup posiłków, które dostarczane są przez firmę cateringową do siedziby spółki na regularnie organizowane spotkania z współpracownikami i kontrahentami w celu koordynacji pracy nad projektami, nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Sprawdź też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2017 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.272.2017.1.JS

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz