Przedsiębiorco, pamiętaj o prawidłowym dokumentowaniu wydatków

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 18 sierpnia 2017
643d4aa46d283ee4d7871058aad1e527390b77d4-medium

Przekonaj się, czy refaktura z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową”, wystarczy,  aby wydatki na marketing zaliczyć do kosztów podatkowych.

Z interpretacji dyrektora KIS wynika, że refaktura z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową” to za mało, aby wydatki na marketing zaliczyć do kosztów podatkowych. Podatnicy muszą dopilnować, aby prawidłowo dokumentować poniesione wydatki.

Jaki był problem?

Spółka chciała planuje podpisać umowę marketingową z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Zadaniem takiej firmy będzie między innymi pozyskiwanie klientów za granicą. Poza stałym wynagrodzeniem miesięcznym zleceniobiorcy będzie przysługiwał również zwrot kosztów związanych z realizacją przez niego umowy. Podwykonawca ma przesyłać spółce skany wszelkich wydatków, jakie poniósł, a spółka będzie za te wydatki dodatkowo płaciła.

Spółka będzie otrzymywała refakturę od podwykonawcy obejmującą wszystkie koszty, w tym alkohol. Zostaną one opisanej jako „koszty dodatkowe zgodnie z umową z dnia ...”. n

Zdaniem podatnika, będzie on mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całość refaktury kosztów, bez względu na to, czy u podwykonawcy są one kosztami uzyskania przychodów czy nie.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy by innego zdania. Przypomniał, że aby wydatki wykazane na refakturze, mogły w całości stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, muszą spełniać przesłanki wynikające z ogólnej definicji kosztów podatkowych sformułowanej w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Na podstawie tego przepisu podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT), pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Ponadto wydatki te muszą być prawidłowo udokumentowane. Natomiast z opisu zdarzenia wynika, że przedsiębiorca otrzyma od podwykonawcy refakturę z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową”.

Brak wskazania na refakturze otrzymanej od podwykonawcy dokładnych wydatków, jakie zostały poniesione w związku z realizacją umowy marketingowej, uniemożliwia przyjęcie, że wydatki te, będą stanowiły u przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Dowodem takim nie będą również okazywane do wglądu, a wskazane we wniosku „dokumenty źródłowe”, bowiem zostaną one wystawione na podwykonawcę, co oznacza, że będzie z nich wynikać, iż nabywcą towaru, usługi jest podmiot inny niż wnioskodawca.

W konsekwencji wydatki udokumentowane refakturą z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową z dnia…” nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Zapamiętaj

Podatnik, jako faktyczny nabywca, powinien wykazać, że poniesione przez niego wydatki spełniają przesłanki wynikające z ogólnej definicji kosztów.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lipca 2017 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.77.2017.1.EN

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz