Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową z wykorzystaniem spółek zagranicznych

Bartosz Mroczkowski

Autor: Bartosz Mroczkowski

Dodano:
ba80ea391ce7538993caf3b82cde17d6e5b25460-medium

W dniu 12 czerwca 2017 na stronach Ministerstwa Finansów pojawiło się kolejne ostrzeżenie przed tzw. agresywną optymalizacją podatkową. Tym razem komunikat MF dotyczy schematów podatkowych polegających na korzystaniu ze sztucznie utrzymywanych podmiotów zagranicznych w celu osiągnięcia korzyści podatkowych.

W głównej mierze chodzi o sytuację utrzymywania przez polskich podatników spółek zagranicznych, które nie prowadzą za granicą rzeczywistej działalności gospodarczej tj. są tzw. pustymi spółkami wykorzystywanymi do jednorazowych transakcji gospodarczych lub prowadzenie i zarządzanie działalnością gospodarczą za pośrednictwem takich podmiotów odbywa się na terytorium Polski.

W swoim ostrzeżeniu MF stwierdza, że podczas badania tego typu schematów będzie weryfikowało faktyczne miejsce zarządu zagranicznej spółki. W sytuacji stwierdzania, ze faktyczne miejsce zarządu spółki zagranicznej znajduje się w Polsce to właśnie tutaj spółka zagraniczna będzie podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów (oczywiście po uwzględnieniu postanowień właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).

MF zaznacza, że przy ustalaniu faktycznego miejsca zarządu będą brane pod uwagę takie okoliczności jak m.in.:

1)      faktyczne miejsce podejmowana decyzji strategicznych, jak również codziennego zlecania zadań i wydawania poleceń pracownikom spółki zagranicznej,

2)      faktyczne miejsce przebiegania całego procesu analitycznego związanego z podjęciem konkretnej decyzji potwierdzonej w dokumencie podpisanym za granicą ( tj. w szczególności w jakim miejscu i przez kogo były przeprowadzane i zebrane analizy niezbędne do podjęcia decyzji),

3)      dysponowanie przez członka organu zarządzającego spółka zagraniczną stałym biurem i personelem je obsługującym.

Należy zaznaczyć, że najnowszy komunikat MF nie powinien stanowić żadnego zaskoczenia dla podatników i w rezultacie nie będzie miał znaczącego wpływu na decyzje biznesowe przez nich podejmowane.

Agresywne struktury podatkowe z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych zostały skutecznie zastopowane przez wprowadzone od 2015 r. przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych. Znana nam praktyka pokazuje, że jeżeli przedsiębiorcy decydują się obecnie na inwestowanie, za pośrednictwem spółek zagranicznych (nawet tych zlokalizowanych w krajach o bardziej korzystnym reżimie podatkowym niż w Polsce), to stoją za tym wyłącznie przesłanki biznesowo-gospodarcze.

Niemniej należy stwierdzić, że analizowany komunikat stanowi cenne źródło informacji o sposobie badania przez organy podatkowe tzw. substancji ekonomicznej podmiotu zagranicznego, czyli uzasadnienia ekonomicznego oraz właściwej infrastruktury funkcjonowania takiego podmiotu. 

Bartosz Mroczkowski

Autor: Bartosz Mroczkowski

doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel