Księgowi mają problem z aktywną wersją CIT-8 do rozliczeń za 2021 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 kwietnia 2022
Księgowi mają problem z aktywną wersją CIT-8 do rozliczeń za 2021 rok

Pomimo tego, że podatnicy na rozliczenie się z podatku CIT za 2021 rok mają czas do czerwca br., to ci, którzy chcieliby to zrobić już teraz, mają problem z wywiązaniem się z obowiązków w omawianym zakresie. Przyczyną jest brak interaktywnej wersji najnowszego formularza CIT-8, pozwalającej na wysłanie takiego zeznania online.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawowy termin na przekazanie do urzędu skarbowego zeznania CIT-8 za 2021 rok upłynął 31 marca 2022 r. Tak wynika z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, który stanowi, że zeznania roczne składa się w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego. Jednakże podobnie jak to było w roku ubiegłym, również w bieżącym roku resort finansów postanowił pójść na rękę podatnikom i księgowym, dając im więcej czasu na wywiązanie się z tego obowiązku. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 17 marca 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych przesunięto bowiem terminy sprawozdawcze  w zakresie CIT za ubiegły rok o 3 miesiące.

Dzięki temu podatnicy mają więcej czasu na rozliczenie się z podatku za wspomniany okres rozliczeniowy. Mianowicie złożyć CIT-8 za 2021 rok i dokonać wpłaty wynikającego z tego zeznania podatku mogą dokonać do 30 czerwca 2022 roku.

Rozliczenia należy dokonać na obowiązującej wersji formularza. Do składania zeznań za 2021 rok przeznaczony jest formularz CIT-8 (31). Przy czym zasadą jest, że zeznania roczne CIT-8 powinny być sporządzane i wysyłane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Tradycyjna forma papierowa została dopuszczona jedynie wyjątkowo, dla podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców i w związku z tym nie składali w trakcie roku podatkowego deklaracji i informacji podatkowych z tytułu takiego zatrudnienia (np. PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 czy IFT-1/IFT-1R). W świetle art. 27a ustawy o CIT dotyczy to więc niewielkich podmiotów realizujących społecznie użyteczne cele, głównie różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń. Pozostałe muszą podpisywać i wysyłać zeznania elektronicznie.   

Problemy z formularzem CIT-8

Niestety, do tej pory resort finansów opublikował jedynie tradycyjną wersję formularza CIT-8 (31) do wydruku, którą można pobrać na Portalu Podatkowym (www.podatki.gov.pl) w zakładce e-Deklaracje. Wciąż nie jest natomiast dostępna aktywna deklaracja tego formularza w najnowszej wersji 31, do obowiązkowej wysyłki przez Internet zeznań za 2021 rok. W tej sytuacji podatnicy zobligowani do złożenia CIT-8 online (a takich jest większość), którzy chcieliby wysłać zeznanie zgodnie z obowiązującymi przepisami przez bramkę e-Deklaracje, póki co nie mogą tego zrobić. Wprawdzie teoretycznie mają na to jeszcze dużo czasu – bo do końca czerwca 2022 roku – co dla wielu z nich nie powinno być problemem, ale nie można tego powiedzieć o jednostkach, którym z kalkulacji podatku za 2021 rok wyszła nadpłata do zwrotu. Takim podatnikom ze zrozumiałych względów zależy na jak najszybszym odzyskaniu pieniędzy, zwłaszcza jeśli mają problemy finansowe w związku z pogarszającą się sytuacją na rynku.

Zrozumiałe wątpliwości podatników

Powstaje zatem pytanie, jak postąpić w takiej sytuacji, tj. czy w celu jak najszybszego zwrotu nadpłaty podatku wbrew przepisom złożyć zeznanie CIT-8 (31) w tradycyjnej wersji papierowej, czy też lepiej wysłać rozliczenie drogą elektroniczną, ale na nieaktualnym formularzu CIT-8 (30).

Należy uznać, że bardziej właściwe i bezpieczne podatkowo będzie to drugie rozwiązanie. Tym bardziej, że według informacji otrzymywanych od organów podatkowych zeznania za 2021 rok wysyłane elektronicznie na formularzu CIT-8 (30) „przechodzą” przez bramkę e-Deklaracje.

Jeśli więc zgodnie z rzeczywistością odzwierciedlają one zdarzenia zaistniałe w 2021 rok i są poprawne rachunkowo oraz sporządzone w zgodzie z regulacjami materialnego prawa podatkowego – to powinny być akceptowane przez fiskusa jako prawidłowo rozliczone, ze wszystkimi konsekwencjami przewidzianymi przez przepisy. Aby uczynić zadość wymogom formalnym w tym zakresie, wskazana będzie późniejsza korekta zeznania CIT-8 przy wykorzystaniu aktualnej wersji formularza, po jej udostępnieniu w systemie e-Deklaracje już w wersji online.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz