Kiedy musisz zgłosić swoją restrukturyzację do organów skarbowych?

Michał Mieszkiełło

Autor: Michał Mieszkiełło

Dodano: 8 maja 2019
Kiedy musisz zgłosić swoją restrukturyzację

Sprawne funkcjonowanie grupy kapitałowej w wielu przypadkach wymaga dokonywania wielu różnych transakcji i operacji, które mają na celu usprawnienie zarządzania strukturą kapitałową oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności gospodarczej. Warto zwrócić uwagę, że planowane lub rozpoczęte reorganizacje, w tym w szczególności aporty przedsiębiorstw i ich zorganizowanych części, zmiana formy prawnej spółki, połączenia, podziały czy likwidacje podmiotów w ramach grupy, mogą podlegać kolejnym obowiązkom sprawozdawczym.

Jeśli przedsiębiorca podejmuje działania związane z restrukturyzacją swojej działalności w celu zwiększenia jej efektywności, może to oznaczać konieczność powiadomienia o tym organów podatkowych. Mowa tu o nowych przepisach dotyczących raportowania schematów podatkowych (tzw. Mandatory Disclosure Rules), które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. i wpływają na codzienne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw.

Jakie działania mogą zostać uznane za schemat podatkowy? 

Ministerstwo Finansów wskazało, że za schemat podatkowy może być uznany szereg standardowych restrukturyzacji kapitałowych jak na przykład przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową. Trzeba jednocześnie pamiętać, że nowe obowiązki dotyczą nie tylko operacji wykonywanych na terytorium kraju, ale także tych o charakterze transgranicznym.

Jakie podmioty mają obowiązek raportowania schematów podatkowych?

Zgodnie z przepisami nie wszystkie podmioty zostaną objęte obowiązkiem raportowania schematów podatkowych. Ustawa wprowadza bowiem tzw. „kryterium kwalifikowanego korzystającego”, którym w uproszczeniu jest podmiot, jeżeli jego przychody i koszty albo wartość aktywów przekroczyły w obecnym lub poprzednim roku określony próg (10.000.000 EUR) lub jeżeli udostępniane lub wdrażane uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości rynkowej przekraczającej określoną kwotę (2.500.000 EUR) a także podmiot powiązany z takim podmiotem. Powyższe kryterium nie ma jednak zastosowania w przypadku schematów transgranicznych.

W tym kontekście warto rozważyć przeprowadzenie audytu majątku i struktury przedsiębiorstwa oraz spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej, a także prowadzonych w przedsiębiorstwie transakcji, aby upewnić się, że ten dodatkowy obowiązek Państwa nie obciąży.

Dodatkowo należy pamiętać, że nowowprowadzone regulacje są na tyle złożone i skomplikowane, że Ministerstwo Finansów opracowało oficjalne 100-stronicowe objaśnienia. Kwestia prawidłowego stosowania przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ naruszenie obowiązków związanych
z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych może stanowić przestępstwo skarbowe.

Nieprawidłowości będą mogły ponadto w przyszłości stanowić podstawę pociągnięcia do odpowiedzialności na gruncie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, nad którą toczą się obecnie prace w Parlamencie. 

Autor:

Michał Mieszkiełło

Lider Praktyki Doradztwa Korporacyjnego, Kancelaria Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.

Michał Mieszkiełło

Autor: Michał Mieszkiełło

Lider Praktyki Doradztwa Korporacyjnego, Kancelaria Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz