CFC - Pamiętaj o obowiązkach podatników kontrolujących zagraniczne spółki

Kamil Grzywka

Autor: Kamil Grzywka

Dodano: 29 września 2016

Polscy podatnicy kontrolujący zagraniczne spółki mają niewiele czasu na dopełnienie obowiązku rozliczenia dochodu pochodzącego z tych podmiotów. Już 30 września ubiega termin na złożenie zeznania podatkowego obejmującego dochód z zagranicznej spółki kontrolowanej, których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2015 r.

Obowiązki podatników

Podatnicy kontrolujący zagraniczne spółki maja obowiązek prowadzić rejestr swoich zagranicznych spółek kontrolowanych oraz ewidencję zdarzeń gospodarczych w tych spółkach, w tym dane dotyczące ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jest to obowiązek stale ciążący na podatnikach.

Powyższa ewidencja jest ewidencją odrębną od ewidencji rachunkowej podatnika. Niemniej jednak powinna być prowadzona według polskiej ustawy o podatku dochodowym. Dochód zagranicznej spółki kontrolowanej, podstawa opodatkowania oraz podatek powinny być bowiem ustalone według krajowych zasad. Wszystkie zdarzenia mające znaczenie podatkowe występujące w zagranicznej spółce kontrolowanej należy zatem rozpatrywać na gruncie polskich przepisów.

Dodatkowo, zgodnie z przepisami dotyczącymi zeznań podatkowych, do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego (tj. np. do 30 września br. dla tych zagranicznych spółek kontrolowanych, których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2015 r.), podatnicy są zobowiązani do złożenia urzędowi skarbowemu odrębne zeznanie podatkowe o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obejmujący dochód ze wszystkich źródeł.

Ustalony wzór powyższego zeznania podatkowego stanowią formularze CIT-CFC oraz PIT-CFC.

Pamiętajmy, że wskazane zeznanie podatkowe należy złożyć oddzielnie za każdą z kontrolowanych spółek zagranicznych. Wyniki kilku zagranicznych spółek kontrolowanych nie podlegają wspólnemu rozliczeniu.

Obliczamy podatek do zapłaty za zagraniczną spółkę kontrolowaną

Stawka podatku wynosi 19% podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania jest dochód zagranicznej spółki kontrolowanej za okres, w którym podatnik posiadał kwalifikowany udział w zagranicznej spółce kontrolowanej.

Odliczeniu od dochodu podlegają otrzymane od zagranicznej spółki kontrolowanej dywidendy jak również kwoty uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów w tej spółce. Nie podlegają odliczeniu natomiast straty zagranicznej spółki kontrolowanej z lat poprzednich. Wyliczony podatek pomniejsza się w odpowiedniej proporcji o podatek zapłacony przez zagraniczną spółkę kontrolowaną.

Należyte prowadzenie ewidencji oraz obliczenie podatku za zagraniczną spółkę kontrolowaną może skutecznie uchronić przez obliczeniem takiego dochodu przez organy podatkowe w drodze oszacowania.

Sankcje za niedopełnienie obowiązków

Ustawa wprowadzająca przepisy dotyczące opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych nie wprowadziła jednocześnie dodatkowych i szczególnych sankcji za niedopełnienie wyżej opisanych obowiązków. Zastosowanie znajdą, zatem dotychczas obowiązujące przepisy Ordynacji podatkowej i Kodeksu karnego skarbowego m.in. z zakresu konsekwencji niedopełnienia obowiązków zarówno sprawozdawczych (niedopełnienie obowiązku złożenia zeznania podatkowego), jak i płatniczych (odsetki od zaległości podatkowych).

Kamil Grzywka

Autor: Kamil Grzywka

adwokat w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii prawnej Allen & Overy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.