Formalności w transporcie węgla

Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Dodano: 16 lutego 2012
Pytanie:  Jesteśmy pośrednikiem w sprzedaży węgla, bez składów węglowych. Zakupiony towar jest ładowany u naszego dostawcy - zakładu przeróbczego, bezpośrednio na samochody klienta. Pomiędzy nami a naszym dostawcą transakcja jest zwolniona z akcyzy (jesteśmy pośredniczącym podmiotem węglowym). Akcyzę naliczamy przy sprzedaży klientowi, która następuje w momencie wyjazdu samochodu z terenu zakładu przeróbczego. Dokument dostawy nie jest więc dołączony do transportu, ponieważ węgiel na samochodzie jest objęty akcyzą. Kierowca naszego klienta jedzie tylko  z kwitem wagowym wystawionym przez zakład przeróbczy. Czy taki dokument wystarczy w razie kontroli transportu przez urząd celny. Zakład przeróbczy, z którego pochodzi kwit, nie jest sprzedawcą dla naszego klienta. Czy kierowca wiozący towar objęty akcyzą musi mieć jeszcze jakieś dokumenty wystawione przez naszą firmę? Czy może jest tak, że jeżeli nie ma dokumentu dostawy, to urząd celny uznaje, że akcyza jest naliczona i kierowca nie musi okazywać żadnego dokumentu w transporcie? Jak naliczać akcyzę? Oferta cenowa dla klienta jest sporządzona w setnych zł, a do celów poboru akcyzy mam pomnożyć 23,8 GJ/1000 kg przez wskaźnik 1,28 zł/1 GJ tj. 30,464 zł. Czy zatem mogę potraktować podatek akcyzowy jako 30,46 zł (zaokrąglenie w dół), czy wyjdą różnice pomiędzy podatkiem akcyzowym wykazanym na fakturze (akcyza wliczona do ceny netto za 1 tonę węgla wymusza zaokrąglenie do 30,46zł) a deklaracją AKC-WW (w przypadku konieczności  przeliczenia ilości sprzedanego węgla w miesiącu przez 30,464 zł.)

Pozostało jeszcze 67 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Krzysztof Klimek

Autor: Krzysztof Klimek

Prawnik specjalizujący się w podatkach dochodowych, wieloletni pracownik administracji celnej i skarbowej, gdzie zajmował się egzekucją, postępowaniami karnoskarbowymi, ulgami i odpowiedzialnością podatkową. Obecnie współpracownik wielu znanych wydawnictw.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel