sprawozdanie finansowe

Wycena aktywów i pasywów – metody

Wycena aktywów i pasywów – poznaj metody, aby prawidłowo sporządzić sprawozdanie

Aby prawidłowo przygotować sprawozdanie finansowe, musisz znać zasady wyceny aktywów i pasywów. Skorzystaj z praktycznego podsumowania metod. Wyjaśnienie znajdziesz na przykładach.

Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów celem przygotowania poprawnego sprawozdania finansowego tj.:

 - wiarygodności (rzetelności) - przyjęte do wyceny aktywów i pasywów metody mają odzwierciedlać ich stan rzeczywisty.

- ostrożności – zobowiązuje do dokonywania wyceny wszystkich składników aktywów i pasywów sprawozdania finansowego w oparciu o rzeczywiście poniesione koszty (cenę), z uwzględnieniem zmniejszenia wartości.

- indywidualnej wyceny - wartość składników aktywów i pasywów, przychodów oraz kosztów ustala się oddzielnie i jest zakaz kompensowania wartości różnych

 - istotności - należy zapewnić wyodrębnienie w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy uwzględnieniu zasady ostrożności.

- kontynuacji działalności - należy stosować w sposób ciągły dokonując w kolejnych okresach sprawozdawczych wyceny aktywów i pasywów na tych samych zasadach, w tym także należy zachować kontynuację metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, w celu zachowania porównywalności sprawozdań finansowych.

Metody wyceny aktywów i pasywów zgodnie z ustawą o rachunkowości wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w sposób przedstawiony w tabeli.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są metody wyceny aktywów i pasywów;
  • Jak wyceniać poszczególne składniki aktywów i pasywów;
  • Czym jest cena nabycia;
  • Kiedy mamy do czynienia z trwałą utratą wartości;
  • Czym jest wartość godziwa.

Polecamy też:

Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń

   Sprawozdanie finansowe za rok 2023. Jak je prawidłowo przygotować

Sprawozdanie finansowe za rok 2023. Jak je prawidłowo przygotować

Sprawozdanie finansowe ma na celu pokazanie sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego ustala się wielkość zysku. Dowiedz się, jak przygotować sprawozdanie.

Elementy sprawozdania finansowego

Podstawowe elementy sprawozdania finansowego to:

1) bilans,

2) rachunek zysków i strat,

3) informacja dodatkowa,

oraz dodatkowe elementy sprawozdania finansowego dla wybranych jednostek:

4) zestawienie zmian w kapitale własnym,

5) zestawienie zmian w aktywach netto,

6) rachunek przepływów pieniężnych,

7) zestawienie lokat,

8) zestawienie informacji dodatkowych o alternatywnej spółce inwestycyjnej.

Do sprawozdania finansowego dołącza się też sprawozdanie z działalności.

Zamknięcie ksiąg rachunkowych

Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych (według art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) jest:

1) dzień kończący rok obrotowy,

2) dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,

3) dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,

4) dzień połączenia związany z przejęciem jednostki przez inną jednostkę,

5) dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka,

6) dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości,

7)i nny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami.

Księgi rachunkowe zamyka się wstępnie nie później niż 3 miesiące od określonego dnia zamknięcia. Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów w zbiorach stanowiących księgi rachunkowe. Ostateczne zamknięcie ksiąg danego roku i otwarcie ksiąg nowego roku powinno nastąpić 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Zamknięcie roku 2023

Sprawozdanie finansowe – który załącznik wybrać

Przed jednostkami okres związany ze sporządzaniem sprawozdań finansowych. Trzeba zweryfikować, czy sprawozdanie finansowe jest przygotowywane według właściwego załącznika. Ustawa o rachunkowości daje kilka możliwości dotyczące wyboru odpowiedniego załącznika. Więcej na ten temat tego, który załącznik sprawozdania finansowego wybrać zobaczysz w szkoleniu video.

Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące rachunkowości.

Poradnia rachunkowa: 5 rozwiązań dotyczących księgowości

Czy oddział musi prowadzić osobną księgowość, czy spółka sporządza odrębne własne sprawozdanie finansowe, a następnie sprawozdanie skonsolidowane wraz ze sprawozdaniem oddziału? W jaki sposób zaksięgować proces wytworzenia energii elektrycznej na własne potrzeby? Czy sprzedaż dokumentowana paragonami może być ujmowana na podstawie raportów miesięcznych? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania Czytelników Portalu FK.

Proces wytworzenia energii elektrycznej na własne potrzeby – ewidencja księgowa

Pytanie: Spółka posiada instalację fotowoltaiczną i produkuje energię elektryczną na własne potrzeby z wykorzystaniem generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW. Spółka księguje koszty na kontach rodzajowych 4. W jaki sposób zaksięgować proces wytworzenia energii, na jakich kontach zaksięgować ten proces i czy nie można zastosować jakiegoś uproszczenia? Dosyć problemowe jest bowiem ustalenie wartości energii przy małej istotności produkcji wyprodukowanej (zużytej).

Odpowiedź: Prowadzenie działalności wytwórczej w szczególności na własne potrzeby tylko na kontach 4 jest zadaniem trudnym.

Wartość nakładów na wyprodukowanie energii musi być ustalona pozaksięgowo. Można w tym wypadku skorzystać z uproszczenia wynikającego z art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości polegającego na tym, że koszt wytworzenia odpowiada cenie sprzedaży podobnego lub takiego samego produktu pomniejszony o przeciętnie osiągany zysk.