sprawozdanie finansowe

E-sprawozdania za 2023 rok

E-sprawozdania za 2023 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie sprawozdania

Obecnie sprawozdania finansowe składa się wyłącznie w formacie elektronicznym. Czym on jest? Jakie są możliwe formaty e-sprawozdań finansowych? Jak jest podpisać, kto powinien zatwierdzić e-sprawozdanie i gdzie je złożyć? Jakich terminów należy dochować i ostatecznie, jak odczytać takie sprawozdanie finansowe? Sprawdźmy.

Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe sporządza sprawozdanie finansowe na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, bądź też inne dni bilansowe określone ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: UoR) (art. 45 ust. 1 UoR).

Przez wiele lat sprawozdania finansowe sporządzało się w formie papierowej. W związku z wprowadzonymi zmianami w październiku 2018 roku, sprawozdania finansowe za 2018 rok sporządzane przez spółki, które prowadziły księgi rachunkowe zgodnie z UoR, były w Polsce pierwszymi sprawozdaniami, które należało sporządzić w formie elektronicznej na podstawie art. 45 ust 1f UoR. Sprawozdanie finansowe należy sporządzić w strukturze określonej przez ministra właściwego dla finansów publicznych (art. 45 ust. 1g UoR).

W UoR znajduje się sześć załączników, które określają zakres informacyjny dla sprawozdań finansowych poszczególnych podmiotów gospodarczych:

  • załącznik nr 1 - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
  • załącznik nr 2 – dla banków,
  • załącznik nr 3 – dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji,
  • załącznik nr 4 – dla jednostek mikro,
  • załącznik nr 5 – dla jednostek małych,
  • załącznik nr 6 – dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy.

Dla każdego załącznika utworzono osobną strukturę logiczną, swoisty schemat, który należy uzupełnić w formie elektronicznej. Tak utworzone sprawozdanie finansowe po zapisaniu otrzymuje rozszerzenie XML.

Choć w 2018 wprowadzono obowiązek e-sprawozdań, to wciąż istniała grupa spółek, które nie musiały stosować formatu ustrukturyzowanego XML. Były to jednostki gospodarcze, które przyjęły stosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF, dawniej Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, MSR). Te jednostki wprawdzie musiały sporządzić sprawozdanie w wersji elektronicznej, ale wystarczyło, że sprawozdania przyjmowały format PDF.

Dopiero od sprawozdań finansowych za 2022 rok uzupełniono obowiązek dla tych jednostek, wprowadzając artykuły 45 ust. 1ga oraz 1h, który wymaga stosowania ustrukturyzowanego formatu przeszukiwanego, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Unii Europejskiej 2019/815. Sprawozdania finansowe sporządzane zgodnie z tymi wymogami mają rozszerzenie XHTML.

Zatem od 2022 roku wszystkie sprawozdania finansowe w Polsce są sporządzane w formacie ustrukturyzowanym – XML albo XHTML.

Jak w sprawozdaniu za 2023 rok poprawić błąd z poprzednich lat

Jak w sprawozdaniu za 2023 rok poprawić błąd z poprzednich lat

Zdarza się, że w sprawozdaniach finansowych pojawiają się błędy. Jedna ze spółek w poprzednich latach błędnie nie wykazywała w sprawozdaniach finansowych agio w pozycji uszczegóławiającej kapitałów zapasowych bilansu pt. „Nadwyżka wartości sprzedaży (wartości emisyjnej) nad wartością nominalną udziałów”. Jak technicznie skorygować ten błąd w sprawozdaniu finansowym za rok 2023? Sprawdźmy.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości (dalej „KSR”, Standard).

Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia błędów lub omyłek, a także zmian polityki rachunkowości, opisany został w KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki)
rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja”.

Zakłócenie porównywalności danych

Według tego Standardu zakłócenie porównywalności danych (np. w wyniku zmian polityki rachunkowości) jest uzasadnieniem zastosowania podejścia retrospektywnego do danych porównawczych oraz doprowadzenie ich do porównywalności.

Polega to na przekształceniu danych porównawczych w taki sposób, jak gdyby zmienione zasady (polityka) rachunkowości przyjęte w roku obrotowym stosowane były od zawsze.

  Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok

Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok

Niektóre jednostki mogą przy sporządzaniu sprawozdania finansowego skorzystać z pewnych uproszczeń. Na czym polegają te uproszczenia i jakie warunki trzeba spełnić, aby można było przygotować sprawozdanie za 2023 w ograniczonym zakresie? Sprawdźmy.

Sprawozdanie finansowe 2023

Jednostki gospodarcze, które zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: UoR) są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, muszą sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz inne dni bilansowe określone przepisami (art. 45 UoR).

Elementy sprawozdania finansowego

Podstawowymi elementami sprawozdania finansowego (zgodnie z art. 45 ust. 2 UoR) są:

  • bilans,
  • rachunek zysków i strat,
  • informacja dodatkowa, obejmująca wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Ponadto jednostki gospodarcze mogą zostać zobowiązane do sporządzenia dodatkowych elementów sprawozdania finansowego:

  • zestawienia zmian w kapitale własnym (na podstawie art. 48a UoR),
  • rachunku przepływów pieniężnych (na podstawie art. 48b UoR).

Określone podmioty gospodarcze są również zobowiązane do sporządzenia sprawozdania z działalności na podstawie art. 49 UoR i złożenia go razem ze sprawozdaniem finansowym.

Jakie są formaty poszczególnych elementów sprawozdania finansowego

Format poszczególnych elementów sprawozdania finansowego, jak i jego zakres informacyjny został określony w załącznikach do UoR:

  • załącznik nr 1 - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
  • załącznik nr 2 – dla banków,
  • załącznik nr 3 – dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji,
  • załącznik nr 4 – dla jednostek mikro,
  • załącznik nr 5 – dla jednostek małych,
  • załącznik nr 6 – dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy.

Jak widać, stosowanie załączników 2,3 oraz 6 jest zarezerwowane dla ściśle określonych podmiotów. Domyślnym rozwiązaniem dla pozostałych jednostek gospodarczych jest stosowanie załącznika nr 1 do UoR jako formatu i zakresu informacyjnego.

Uproszczenie zamknięcie roku 2023

Uproszczenia w sprawozdaniu w zakresie ujmowania aktywów i pasywów oraz w wycenie za 2023 roku

Sprawozdania jednostek małych i mikro za 2023 rok

Jednostki mikro i jednostki małe mogą przygotowywać sprawozdanie finansowe w uproszczonej formie. Przygotowaliśmy wzory: bilansu, rachunku zysków i strat, wprowadzenia do sprawozdania finansowego, informacji dodatkowej dla jednostek małych i mikro. Zobacz, jak przygotować sprawozdanie finansowe według załącznika 4 i załącznika 5 do ustawy o rachunkowości. Sięgnij po przykładowo wypełnione wzory sprawozdania finansowego za 2023 rok.

Jednostka mała

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o rachunkowości (art. 3 ust. 1c) jednostką małą jest spółka handlowa (osobowa i kapitałowa), która zarówno w roku obrotowym za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym dany rok obrotowych, nie przekroczyła dwóch z trzech następujących wielkości:

  • 25 500 000 zł – wartość sumy bilansowej na koniec roku obrotowego
  • 51 000 000 zł – wartość przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów w danym troku obrotowym
  • 50 osób – wielkość średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

Jednostkami mikro są:

  • związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej,
  • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku działające zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 2 000 000 euro i nie więcej niż 3 000 000 euro za poprzedni rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą - w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą,
  • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku działające zgodnie z ustawą z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, które stosują zasady rachunkowości w związku z przekroczeniem 2 000 000 euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w poprzednim roku obrotowym,
  • przedsiębiorstwa w spadku działające zgodnie z ustawą z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, jeżeli na dzień poprzedzający dzień otwarcia spadku prowadzone były księgi rachunkowe oraz na dzień poprzedzający dzień otwarcia spadku przedsiębiorstwo było jednostką mikro,
  • spółki handlowe, spółki cywilne, inne osoby prawne, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jednostki te w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, a w przypadku jednostek rozpoczynających działalność - w roku obrotowym, w którym rozpoczęły działalność, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
  • 1 500 000 zł sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
  • 3 000 000 zł przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
  • 10 osób średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.

(art. 3 ust. 1a UoR).