rozliczenie PIT

  Rozliczenie PIT za 2023 rok: 8 kluczowych pytań z odpowiedziami

Rozliczenie PIT za 2023 rok: 8 kluczowych pytań z odpowiedziami

Rozliczanie PIT dla przedsiębiorców w 2023 roku to spore wyzwanie. Przygotowaliśmy tekst, dostarczający kompleksowych odpowiedzi na 8 kluczowych pytań, które każdy księgowy powinien znać, aby skutecznie wspierać swoich klientów.  Zapewnij swoim klientom spokój i pewność, że ich rozliczenia są w dobrych rękach.

Czy podatnik na liniówce odliczy stratę

Pytanie: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i płaci podatek liniowy, składał PIT-36L w roku podatkowym 2022 i wykazał stratę. W roku 2023 dodatkowo osiągnął dodatkowe dochody w ramach kontraktu menadżerskiego na PIT-11 poz. 54 . Czy może odliczyć stratę z lat ubiegłych z działalności gospodarczej wykazanej w PIT-36L na PIT-36 lub PIT-37?

Odpowiedź: Stratę można odliczyć tylko z tych źródeł przychodów, z których ta strata została poniesiona. Przykładowo, jeśli strata powstała w wyniku działalności gospodarczej, można ją odliczyć tylko od przychodów uzyskanych z tej samej działalności. Nie można przenieść straty z działalności gospodarczej na odliczenie od przychodów z innych źródeł przychodu.

Zasady te są szczegółowo opisane w art. 9 ust. 3 oraz art. 10 ustawy o PIT. Według tej regulacji, stratę można przenosić na kolejne lata podatkowe (do 5 lat), ale tylko w ramach tego samego źródła przychodów, z którego strata została wygenerowana.

Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, nawet jeżeli umowy te będą zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, zawsze będą zakwalifikowane do źródła przychodów – działalność wykonywana osobiście (z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7)
(art. 13 pkt 9 ustawy o PIT).

Przychód z tytułu usług świadczonych w ramach kontraktu menedżerskiego nie może być zatem opodatkowany podatkiem liniowym według stawki 19%. Z uwagi na to, że taki przychód nie stanowi przychodu ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

W konsekwencji, w mojej ocenie odliczenie straty na zasadach określonych w pytaniu nie będzie prawidłowe.

Zastrzegam na marginesie (wykraczając poza zakres pytania), że w pytaniu nie doprecyzowano, czy przychody uzyskiwane w ramach JDG oraz w ramach kontraktu menadżerskiego związane są z tym samym podmiotem (wypłacającym wynagrodzenie). Przychody z poszczególnych umów mogą być bowiem zaliczane do różnych źródeł przychodów, a przez to podlegać różnym zasadom opodatkowania, chociaż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza pewne ograniczenia. Opodatkowanie stawką liniową nie będzie możliwe w danym roku podatkowym, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy odpowiadające czynnościom, wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 9, art. 10 i art. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Jakub Sitarski

radca prawny, doradca podatkowy

PIT 2022 – do kiedy

Terminy rozliczeń PIT za 2022 rok po zmianach w ramach Polskiego Ładu 2.0.

Polski Ład 2.0. zmienił nie tylko przepisy dotyczące obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, ale także zasady składania niektórych deklaracji obowiązujących w tym podatku, jak również zmodyfikował terminy jego zapłaty. Może to sprawiać problemy wielu podatnikom dokonującym rozliczeń PIT za 2022 rok.   

Początek 2023 roku to czas intensywnej pracy dla przedsiębiorców, którzy są zobligowani do wypełnienia licznych obowiązków związanych z podatkowym rozliczeniem 2022 roku. Obowiązki te ciążą na nich również jako płatnikach PIT, w związku z przekazywaniem stosownych informacji osobom, które były w tych podmiotach zatrudnione, a także rocznych deklaracji rozliczeniowych do urzędu skarbowego. Dotyczy to m.in. informacji PIT-11 za 2022 rok, na podstawie których m.in. pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby wykonujące dzieło złożą swoje zeznania roczne za wspomniany okres.

Sprawdź też:

Zwolnienie pracownika – do kiedy złożyć PIT-4R i PIT-11

Z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że zeznania roczne składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Przy czym zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę zapis art. 12 Ordynacji podatkowej.

Wynika z niego, że jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy – za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Ponieważ 30 kwietnia w 2023 r. przypada w sobotę, zatem ostatecznym terminem na złożenie zeznania rocznego np. PIT-36, PIT-36L, PIT-37,  PIT-38 czy PIT-39 będzie poniedziałek 2 maja 2023 r. 

W tym samym terminie podatnik będzie również musiał zapłacić wynikający z takiego zeznania podatek. Terminy te zasadniczo dotyczą także usługi Twój e-PIT, udostępnianej przez Ministerstwo Finansów (Krajową Administrację Skarbową). Polega ona na tym, że to administracja skarbowa przygotowuje za podatnika nieprowadzącego działalności gospodarczej zeznanie (np. PIT-28 PIT-37, PIT-38) na podstawie posiadanych danych, zaś deklarację tę w postaci elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie formularze należy stosować do rozliczeń PIT za 2022 rok;
  • Do kiedy trzeba przekazać dokumenty podatnikom oraz do urzędu skarbowego;
  • Na czym polegały zmiany terminów rozliczeń PIT wprowadzone przez Polski Ład 2.0.;
  • Na jakie pułapki uważać przy płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • Czym grozi złożenie PIT-28 przez podatnika chcącego zmienić formę opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego.

Polecamy też:

Porady video: 

Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku za 2022 rok – komu się to opłaci

Wyzwania związane z rozliczeniem PIT za 2022. Jakie pułapki mogą spotkać podatników