odprawa pieniężna

Wypowiedzenie umowy o pracę dla kelnerki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pytanie:  Jesteśmy firmą zatrudniającą ponad 20 osób. Z dniem 1 sierpnia 2012 r. pracownica po wykorzystaniu 2 lat urlopu wychowawczego chce wrócić do pracy. Z racji pogorszenia się sytuacji finansowej w restauracji nie mamy dla niej wolnego etatu kelnerki. Na chwilę obecną mamy pełną, wystarczającą obsadę i dlatego w dniu powrotu do pracy chcemy wręczyć jej 3-misięczne wypowiedzenie (ma umowę od 1 września 2001 r. na czas nieokreślony). Na jaki artykuł możemy się powołać, aby było to zgodne z kp i czy należy się jej odprawa? Jeśli tak to w jakiej wysokości jeśli zatrudniona była ze stawką za godzinę 12,20 brutto, a od 1 stycznia 2012 r. nastąpiła podwyżka na jej stanowisku na 13,20 brutto/godz.? Czy ma ona prawo po otrzymaniu wypowiedzenia złożyć wniosek o kolejną część urlopu wychowawczego? Czy jeśli zgodzi się na rozwiązanie na mocy porozumienia stron , to też należy się jej odprawa? Czy jeśli wręczę pracownicy wypowiedzenie 1 sierpnia 2012 r. to jego bieg skończy się 31 grudnia 2012 r.?

Obecnie pracownica po wychowawczym ma prawo powrotu i to wcale nie koniecznie na stanowisko kelnerki. Kodeks pracy stanowi, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na:
1. dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe,
2. na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub
3. na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym.

Czy w związku z tym pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę zaraz po powrocie z urlopu wychowawczego?

Zmiany organizacyjne a zwolnienia

Pytanie:  W naszym zakładzie pracy nastąpiły zmiany organizacyjne w wyniku, których niektórym pracownikom zostały wręczone wypowiedzenia zmieniające. Przed zmianami jeden z pracowników zajmował stanowisko szefa zespołu, które podlegało bezpośrednio zastępcy dyrektora. Pracownikowi podlegały natomiast dwa wydziały.
Zmiana struktury polegała na usunięciu stanowiska szefa zespołu, zniknęło ono ze schematu organizacyjnego zakładu. Pracownikowi, który był szefem zespołu wręczono wypowiedzenie zmieniające, w którym zaproponowano mu stanowisko szefa wydziału, który podlega bezpośrednio zastępcy dyrektora. W wypowiedzeniu zmieniającym wskazano, że poza zmianą stanowiska, warunki płacy nie uległy zmianie. Pracownik, jako szef zespołu nadzorował pracę podlegających mu szefów i pracowników wydziałów, teraz zmieniono mu zakres czynności i podlegać mu będą tylko pracownicy jednego wydziału. Zdaniem pracodawcy, zmiana warunków pracy nie jest dla pracownika niekorzystna. Wynagrodzenie i wszelkie inne świadczenia nie ulegają zmianie, pracownik nadal będzie podlegał bezpośrednio Zastępcy Dyrektora. Pracownik będzie odpowiadał za pracę jednego wydziału, wcześniej natomiast odpowiadał za pracę dwóch wydziałów. Zakład zatrudnia 50 osób. Czy pracownikowi w okolicznościach wyżej przedstawionych należy się odprawa na podstawie art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?