Wypowiedzenie umowy o pracę dla kelnerki po powrocie z urlopu wychowawczego

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 18 maja 2012
Pytanie:  Jesteśmy firmą zatrudniającą ponad 20 osób. Z dniem 1 sierpnia 2012 r. pracownica po wykorzystaniu 2 lat urlopu wychowawczego chce wrócić do pracy. Z racji pogorszenia się sytuacji finansowej w restauracji nie mamy dla niej wolnego etatu kelnerki. Na chwilę obecną mamy pełną, wystarczającą obsadę i dlatego w dniu powrotu do pracy chcemy wręczyć jej 3-misięczne wypowiedzenie (ma umowę od 1 września 2001 r. na czas nieokreślony). Na jaki artykuł możemy się powołać, aby było to zgodne z kp i czy należy się jej odprawa? Jeśli tak to w jakiej wysokości jeśli zatrudniona była ze stawką za godzinę 12,20 brutto, a od 1 stycznia 2012 r. nastąpiła podwyżka na jej stanowisku na 13,20 brutto/godz.? Czy ma ona prawo po otrzymaniu wypowiedzenia złożyć wniosek o kolejną część urlopu wychowawczego? Czy jeśli zgodzi się na rozwiązanie na mocy porozumienia stron , to też należy się jej odprawa? Czy jeśli wręczę pracownicy wypowiedzenie 1 sierpnia 2012 r. to jego bieg skończy się 31 grudnia 2012 r.?

Obecnie pracownica po wychowawczym ma prawo powrotu i to wcale nie koniecznie na stanowisko kelnerki. Kodeks pracy stanowi, że pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na:
1. dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe,
2. na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub
3. na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym.

Czy w związku z tym pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę zaraz po powrocie z urlopu wychowawczego?

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz