E-faktury w KSEF

Termin obowiązkowego KSeF konsultacje MF

Uwaga! Jednakowy termin obowiązkowego KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych

21 marca br. resort finansów podsumował konsultacje KSeF. Minister finansów potwierdził, że od KSeF nie ma odwrotu. Obecnie trwają analizy i data obowiązkowego KseF zostanie ogłoszona na przełomie kwietnia i maja. Zaproponowano dopuszczenie możliwości wystawiania w KSeF faktur konsumenckich. Jakie inne nowości dotyczące KSeF poznaliśmy po spotkaniu w MF?

Projekty rozporządzeń dotyczące KSeF już w kwietniu

Minister finansów zapowiedział, że obowiązkowy KSeF ma wejść w życie w tym samym momencie zarówno  dla czynnych, jak i zwolnionych podatników VAT.  Na początku kwietnia pojawią się nowe rozporządzenia i zmiany w ustawie dotyczące KSeF.

Aplikacja KSeF i szkolenia, indywidualne spotkania

W II połowie kwietnia MF uruchomi aplikację na telefony mobilne do korzystania z KSeF. Z kolei na początku maja ruszają szkolenia dotyczące KSeF. Będą się one odbywały w urzędach skarbowych. Szkolenia będą dotyczyć m.in.: głównych założeń związanych z działaniem KSeF, kodów QR, dostępów do e-faktur, czy też funkcjonowania darmowych aplikacji.

Podatnicy będą mogli się też umawiać na indywidualne spotkania w urzędach skarbowych

Filmy instruktażowe i infolinia KSeF

Ministerstwo Finansów zapowiedziało też powstanie filmików instruktażowych dotyczących KSeF. Z kolei od lipca rusza infolinia KSeF, którą będzie prowadzić Krajowa Informacja Skarbowa. Korzystanie z infolinii pozwoli przygotować się przedsiębiorcom na przygotowanie do obowiązkowego KSeF.

Czytaj też:

Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF

Jakie są zasady wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych w KSeF

Czy można zalogować się do KSeF bez podpisu zaufanego

Podczas spotkania podsumowano konsultacje, jakie odbywały się w MF. Resort finansów przeanalizował zgłoszone propozycje i zaproponował zmiany w KSeF. Przedstawiamy je poniżej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy będą znane projekty nowych aktów prawnych dotyczących KSeF;
  • Od kiedy ruszy infolinia dotycząca KSeF;
  • Jakie nowości w stosunku do obecnych rozwiązań pojawią się w KSeF.

Polecamy też:

KSeF w jednostce samorządu terytorialnego

KSeF w JST – sprawdź, jak przygotować się na nowe obowiązki w fakturowaniu

Przesunięcie wdrożenia obligatoryjnego fakturowania za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) spowodowało, że podatnicy mają więcej czasu na przygotowanie się do nadchodzącego obowiązku. W chwili obecnej nie jest znany nowy termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF, jednak według zapowiedzi nie nastąpi to wcześniej niż 1 stycznia 2025 r. Niemniej, ilość procesów związanych z wprowadzeniem KSeF powoduje, że podatnicy nie mogą zwlekać z tymi czynnościami i już teraz powinni przystąpić do działania. Poznaj wskazówki eksperta i dowiedz się, jak przygotować się na wdrożenie obowiązkowego KSeF w JST.

Przypomnijmy, że wdrożenie KSeF w Polsce jest możliwe na podstawie decyzji derogacyjnej Rady UE, która przewiduje jego obowiązkowe funkcjonowanie do końca 2026 r. Warto zaznaczyć, że obligatoryjne e-fakturowanie wpisuje się w tendencję ogólnoeuropejską. Celem wprowadzenia obligatoryjnego KSeF jest eliminowanie oszustw podatkowych oraz zwiększenie kontroli administracji skarbowych nad obrotem gospodarczym.

Obecnie KSeF funkcjonuje jako dobrowolna forma dokumentowania transakcji. Nieobowiązkowy charakter omawianego systemu wyraża się m.in. poprzez potrzebę wyrażenia akceptacji przez odbiorcę faktury na otrzymywanie dokumentu tą drogą. KSeF jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Szefa KAS służącym do wystawiania i przekazywania faktur elektronicznych w określonym ustrukturyzowanym formacie elektronicznym, wg struktury logicznej opublikowanej przez MF - podobnie jak obecnie pliki JPK. Faktura wystawiana za pomocą KSeF jest uznawana za fakturę ustrukturyzowaną, co wynika z jednolitego formatu elektronicznego stosowanego dla tego typu dokumentów.

Obecnie działanie systemu KSeF polega na wystawianiu faktury w określonym formacie (przy użyciu własnego systemu informatycznego lub innego specjalistycznego oprogramowania księgowego) oraz przekazaniu jej do KSeF, gdzie nadawany jest jej indywidualny numer identyfikacyjny. Termin przekazania dokumentu do KSeF jest jednocześnie uważany za moment jej wystawienia.  Następnie faktura jest udostępniana nabywcy, o ile taki sposób został przez niego zaakceptowany.

W Ministerstwie Finansów trwają spotkania dotyczące KSeF – 25 wniosków z konsultacji

W Ministerstwie Finansów trwają spotkania dotyczące KSeF – 25 wniosków z konsultacji

Wciąż analizowane jest wprowadzanie KSeF etapami, ewentualne zmiany w schemie będą możliwe w przyszłości, a nie w momencie wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Sprawdź podsumowanie dotychczasowych konsultacji w sprawie obowiązkowego KSeF.

Pierwsze konsultacje w Ministerstwie Finansów już za nami. Przedstawiamy podsumowanie odbytych spotkań i wniosków, jakie z nich płyną:

1.     Nie nastąpią żadne kluczowe zmiany w schemie i zasadach funkcjonowanie KSeF
MF, pomimo wielu postulatów środowiska przedsiębiorców, definitywnie odrzuciło możliwość odejścia od powiązania daty przesłania faktury jako daty jej wystawienia. Postulat branży paliwowej wprowadzania faktury do KSeF w terminie, np. 3 dni w stylu BANKU FAKTUR, a klientom wydawane w trybie, jak dotychczas, niestety przepadł.

2. Błędy semantyczne w schemie

Zasygnalizowano potrzebę analizy kwestii błędów semantycznych w schemie przy wysyłaniu faktury via API – w tym pokazywanie pierwszego błędu, który spowodował odrzucenie faktury,

3. Tryb offline a KSeF

Będzie możliwość stosowanie trybu offline po doprecyzowaniu zasad jego używania w sytuacjach wystawiania faktur tzw. przy kasie.